01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spalování v Evropě se vyplácí

Spalování v Evropě se vyplácí PODTITULEK: Víceúčelová zařízení Hromadění odpadů na skládkách není z hlediska ochrany životního prostředí trvale přijatelným, a ani ekonomickým řešením. Stále nejvýhodnějším zůstává spalování odpadů v ekologických spalovnách. Zejména od té doby, co jsou známy účinné...

Spalování v Evropě se vyplácí

PODTITULEK: Víceúčelová zařízení

Hromadění odpadů na skládkách není z hlediska ochrany životního prostředí trvale přijatelným, a ani ekonomickým řešením. Stále nejvýhodnějším zůstává spalování odpadů v ekologických spalovnách.

Zejména od té doby, co jsou známy účinné technologie pro čištění kouřových plynů a tepelné kogenerační jednotky pro výrobu páry a elektrického proudu umožňují vysoké využití energie, se tento způsob likvidace komunálního odpadu prosazuje v Evropě stále častěji. Se třiceti zařízeními pro tepelné zpracování odpadu je na prvním místě ve světě Švýcarsko (v přepočtu na rozlohu a počet obyvatel).

Snížení škodlivých látek

Moderní spalovna pro ekologické zpracování komunálního odpadu je víceúčelové technologické zařízení, které produkuje energii, a chemickými i fyzikálními procesy výrazně snižuje škodlivé látky znečišťující životní prostředí. Spalováním se zmenšuje objem odpadu až o 90 % a spalné teplo se s velkou účinností přeměňuje na elektrický proud a páru pro průmyslové účely popř. na dálkové teplo pro účely vytápění. Podle odborníků se dá z jedné tuny domovního odpadu získat přibližně stejné množství energie jako z 250 kg kvalitního topného oleje.

Zbytky po spalování (škvára) se využívají zejména ve stavebnictví při stavbě silnic, při výrobě škvárobetonu aj. Navíc nové dokonalé metody zpracování zbytkových látek umožňují zpětně získat ze škváry a čištění kouřových plynů i řadu vzácných materiálů. S novou vysokoteplotní tavnou metodou ABB se odbourávají toxické anorganické látky, což umožňuje bezpečné a bezproblémové uložení konečných zbytků.

Přední místo ve světě ve stavbě technologických zařízení pro tepelné zpracování odpadu a systémů pro zhodnocení zbylých látek má švýcarská firma ABB Enertech AG. Své poslední tři modely uvedla nedávno do provozu v blízkosti měst Winterthur, Oberwinterthur a Baden.

Nová technologie

Jádrem spalovací pece je roštová spalovací soustava ABB, která je podle velikosti zařízení vybavena jednopásovým nebo vícepásovým spalovacím roštem s hydraulickým ovládáním. Provoz spalovny komunálního odpadu je plně automatizovaný.

Odpad se přiváží v kontejnerech dráhou nebo nákladními auty a vyklápí se do otevřeného zásobníku (bunkru), odkud se jeřábem dopravuje k plnicí násypce. Hydraulicky ovládané dávkovací zařízení periodicky dodává předem určené množství odpadu z přiváděcí šachty na pohyblivý spalovací rošt, kde se odpad spaluje.

Rošt se skládá z posuvných prvků, opatřených teplotně odolnými litinovými deskami. Periodickým posouváním jednotlivých prvků roštu přes sebe pomocí hydraulicky ovládaného pákového mechanismu, se hořlavý domovní odpad posunuje dopředu a prohrabuje se. Při dosažení konce roštu je hořlavá složka odpadu zcela spálená. Zbylá škvára (struska) padá do vodní lázně, kde se rychle ochlazuje a pěchovacím odstruskovačem se systémem pásových dopravníků dopravuje do zásobníku strusky.

Důležitou součástí spalovny je hydraulický systém nové koncepce, který dodala firma Robert Bosch AG. Hydraulický agregát (viz obr.) s nádrží o obsahu 1250 litrů. Je osazen čtyřmi radiálními pístovými čerpadly (dvě z nich jsou v pohotovostním režimu), které jsou poháněny motory ABB o výkonu 30 kW a zásobují jednotlivé hydraulické řídicí skříně s příslušnými spotřebiči hydraulickým olejem.

Na agregátu jsou rovněž namontovány dva chladicí a dva filtrační okruhy a různé monitorovací přístroje, které zaručují bezchybnou funkci zařízení i při 24 hodinovém nepřetržitém provozu. Vedle zásobování spalovacího roštu odpadem pomocí hydraulicky ovládaného dávkovače, je hydraulicky poháněn i spalovací rošt a pěchovací odstruskovač.

Každý ze dvou dvoupásových spalovacích roštů se pohání osmi kombinovanými hydraulickými a elektronickými řídicími skříněmi, které jsou namontovány v bezprostřední blízkosti hnacích válců. Společně se systémy pro měření dráhy, které jsou zabudovány ve válcích, se přímo přes systém centrálního ovládání optimalizuje rychlost, polohování a monitorování prvků roštu. Pro rovnoměrné spalování a vyrábění páry je regulovaná rychlost pohybu spalovacího roštu mimořádně důležitá.

Moderní zařízení pro ekologické spalování komunálního odpadu využívají s velkou účinností značný energetický obsah odpadů, ale chrání také lidi a životní prostředí před potenciálně škodlivými látkami, a proto mají podle všeho velkou budoucnost.

Karel Kabeš

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down