01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spalování nebo skládkování?

Problematika komunálního odpadu a především otázka jak s ním nakládat není jednoduchá. Dát přednost jeho spalování v několika málo spalovnách v ČR, nebo skládkování na spoustě nejrůznějších skládek? Navíc nic není zadarmo a za sběr a odstraňování komunálního odpadu se platí. Samozřejmě by bylo...

Problematika komunálního odpadu a především otázka jak s ním nakládat není jednoduchá.

Dát přednost jeho spalování v několika málo spalovnách v ČR, nebo skládkování na spoustě nejrůznějších skládek? Navíc nic není zadarmo a za sběr a odstraňování komunálního odpadu se platí. Samozřejmě by bylo nejlepší, vůbec žádný odpad neprodukovat či jeho množství alespoň zásadním způsobem minimalizovat. To je však (a buďme realisté) hudba velmi vzdálené budoucnosti.

Zkušenosti z podstatně vyspělejších ekonomik hovoří jasnou řečí: produkce odpadu prostě u nás bude ještě dlouho stoupat a potom na dosti vysoké úrovni stagnovat.

Odložení problému do budoucna

Pokud jde o způsob jeho odstraňování ukládáním do země -skládkování, je to jenom odložení daného problému, nikoliv jeho řešení. Jakkoli dnes relativně zabezpečené skládky totiž jenom navrstvují další vrstvy odpadů.

Do rekultivací starých a často netěsných skládek se již dnes investují dodatečně desítky milionů. Několik mediálně zviditelněných případů hořících skládek (naposledy třeba z Liberce nedaleké Zákupy) jsou pouze vrcholem ledovce, emise do ovzduší v takovýchto případech snad raději ani neměřit...

Využití

Spalovny nabízejí nikoliv pouhé odstraňování, ale další termické využití odpadu k výrobě tepelné a elektrické energie. Navíc spálením se hmota zbytkového odpadu minimalizuje a do budoucna již inertní zbytkové části nepředstavují žádnou "časovanou bombu" pro životní prostředí. Technologie spalování je dnes na takové úrovni, že případné záporné ekologické vlivy jsou limitovány.

Příkladem budiž třeba tak ekologicky zaměřená země, jakou je nepochybně Švýcarsko, kde jsou spalovny běžně i v centru měst, a kde se komunální odpad vůbec nesmí skládkovat.

Ze dvou existujících možností -skládkování nebo spalování, je patřičně kvalitní technologie spaloven určitě tím menším zlem. Zkušenosti z Liberce, kde naše nejmodernější spalovna již tři roky v provozu, ukazují, že nutností je plná informační otevřenost k občanům. Jakékoliv zatajování třeba i některých negativních faktů jenom vede k jejich často účelovému nafukování. Problémem jsou velmi jednostranné ataky některých ekologických aktivistů a rovněž skutečnost, že skládek a tudíž i jejich lobbistů je oproti spalovnám podstatně víc...

Legislativa nepomáhá

Naše legislativa zbytečně dlouho (na rozdíl od zemí EU) nijak zvlášť nezvýhodňovala další využití odpadů před jeho pouhým odstraněním na skládkách, což znamenalo, že spalovaní bylo a doposud i je rozhodně finančně náročnější než pouhé skládkování. Nový zákon o odpadech, který koncem loňského roku bez většího mediálního zájmu prošel Poslaneckou sněmovnou, je prvním krokem směrem k nápravě stávajícího neúnosného stavu, který nemá v EU obdoby. Dalšímu využívání komunálního odpadu i cestou jeho energetického využívání (spalování s výrobou energie) bude konečně dána přednost před jeho pouhým ukládáním na skládkách.

Nejlépe by bylo odpady vůbec neprodukovat, což ale nejde. Musíme proto volit vždy to menší zlo, tedy v daném případě spíše než odpady jenom odstraňovat, raději je nějak racionálně využívat. Spalovny určitě nejsou ideální, ale jsou určitě tím menším zlem.

Jiří Němec,

právník, Liberec

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down