OBALY OD SPREJŮ Ve sprejích je spotřebitelům nabízena široká škála výrobků. Toto balení je velmi pohodlné a snadno se používá. Proto spreje při zavedení na trh zaznamenaly velmi rychlé rozšíření, což ovšem po čase obrátilo pozornost na potřebu jejich adekvátního zneškodnění. Podle statistických...
OBALY OD SPREJŮ
Ve sprejích je spotřebitelům nabízena široká škála výrobků. Toto balení je velmi pohodlné a snadno se používá. Proto spreje při zavedení na trh zaznamenaly velmi rychlé rozšíření, což ovšem po čase obrátilo pozornost na potřebu jejich adekvátního zneškodnění.
Podle statistických údajů byla v roce 1990 v USA vyprodukována jedna miliarda sprejů na výrobky pro osobní spotřebu (kosmetika). Šestsetpadesát miliónů kusů sprejů obsahovalo výrobky pro domácnost, 440 miliónů výrobky pro automobily a průmyslové použití, 331 miliónů sprejů bylo vyrobeno s barvami a povrchovými úpravami, 190 miliónů s prostředky proti hmyzu, 157 miliónů potravinářských výrobků, 8 miliónů výrobků pro péči o zvířata (například spreje proti blechám) a 31 miliónů dalších výrobků.
Výrobky jsou ve sprejích dodávány v různých formách: jako kapalné (insekticidy, oleje a barvy), jemné aerosoly (pro toaletní potřebu a kosmetické výrobky), pudrové (antiperspiranty), pěny (holicí pěny, šlehačka, různé čističe) nebo pasty (potraviny). Výrobky jsou ve sprejích ve formě roztoku, emulze nebo pudru.
Pro vypuzení účinné látky z obalu slouží propelanty, což jsou zkapalněné nebo stlačené plyny. Výhodou kapalných propelantů je, že tlak uvnitř obalu zůstává i při postupném vyprazdňování obalu konstantní. Obecně se jako zkapalněný propelant používají uhlovodíky, jako je vysoce hořlavý propan, butan, nebo isobutan. Dříve velmi rozšířené chlorofluorouhlíky (CFC) se s ohledem na přijatá opatření k ochraně ozónové vrstvy Země používají ve stále menším měřítku, případně již vůbec ne. V poslední době se jako náhrada freonů začaly používat jiné nosné plyny, jako jsou oxid uhličitý, oxidy dusíku, samotný dusík, propan-butan nebo vzduch. Záměna nosného plynu si vyžádala také úpravy ve výrobě.
V minulosti byly nádobky spreje vyráběny z oceli potahované cínem. Jako spojovací materiál byla využívána slitina cínu a olova s příměsemi antimonu a stříbra. Tyto nebezpečné materiály se však již dnes odstraňovány během výroby vstupních materiálů. Místo pocínování je používána vrstva epoxidové pryskyřice, která chrání obsah.
NEBEZPEČNOST
Podle současných právních předpisů jsou prázdné obaly od sprejů nebezpečným odpadem, neboť jsou v nich zbytky propanu, butanu a jiných uhlovodíků, které jsou hořlavé.
Spreje, které obsahují pouze potraviny nebo ne-nebezpečné látky musí být rovněž považovány za nebezpečné, neboť obvykle vyhovují kritériu reaktivity. Zbytkový tlak v obalu způsobuje, že obal může explodovat, je-li vystaven horku nebo je proražen.
Spreje by měly být zcela vyprázdněny (do takové míry, jaká je umožněna normálním používáním) a pak zneškodněny odpovídajícím způsobem. Neměly by být skladovány na jednom místě ve velkém množství, neboť se tak zvyšuje nebezpečí požáru. Obsah prázdných obalů od sprejů v komunálním odpadu nastoluje otázky bezpečnosti při svozu odpadů, skládkování, i například při požáru skládky.
Bohužel jedinou cestou, jak obaly zbavit zbytkového tlaku, je jejich proražení. To se stává, jsou-li porušena bezpečností opatření, uvedená na obalu. Rychlé uvolnění tlaku může být za určitých okolností nebezpečné a také znečistit ovzduší. Případným vymytím vyprázdněného spreje zase vzniká znečištěná odpadní voda, kterou může být obtížné zneškodnit.
Pragmatický přístup ke konečnému zneškodnění obalů požaduje jejich proražení ve speciálním zařízení, které je schopno to zabezpečit bez ohrožení okolí a správným způsobem. Proražené obaly se pak promyjí (pokud jsou plněny nebezpečnými látkami, promývá se několikanásobně) a pak mohou být skládkovány jako ostatní odpad. Při tomto procesu je nutné monitorovat úniky do ovzduší.
Omezení vzniku odpadních obalů od sprejů zahrnuje tři hlavní oblasti:
[*] ovlivňování veřejnosti, aby nakupovala méně produktů ve sprejích,
[*] maximální využití materiálů, které jsou dodávány ve sprejích nebo snižování množství odpadů,
[*] využívání recyklovatelných sprejů (ve velmi omezené míře).
OMEZENÉ VYUŽITÍ
Většina výrobků, které se prodávají ve sprejích, je možno koupit i v ne-aerosolové formě. Spotřebitelé si je kupují ve spreji jen proto, že tento obal poskytuje větší pohodlí při používání. Nejlepším příkladem je šlehačka ve spreji.
Snaha omezit produkci látek ohrožujících ozónovou vrstvu, případně emise těkavých organických látek (laky na vlasy) vedla k zavedení mechanických rozprašovačů.
Pro situace, kde není možné omezit užití sprejů, je třeba snížit na minimum množství odpadů, který z nich vzniká. V běžném provozu to obvykle zahrnuje co nejlepší využívání užitných vlastností výrobku a jeho vypotřebování na maximální možnou míru.
(S použitím zahraničních materiálů)
- dk -