Tuzemské podniky i ekologové podporují snížení emisí skleníkových plynů, které doporučila Evropská komise.
Do roku 2030 má Česká republika produkci skleníkových plynů, považovaných za hlavní příčinu globálního oteplování, snížit o 14 procent stavu z roku 2005. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR bude naplnění závazku nákladné, ale žádoucí.
Doporučení komise členům unie se nejvíce dotkne zemí EU s nejsilnější ekonomikou. Například Lucembursko a Švédsko mají emise snížit o 40 procent, kdežto Bulharsko se slabou ekonomikou je snižovat nemusí vůbec. Doporučení se týká sektorů mimo systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), což je podle Svazu průmyslu a dopravy ČR pro snížení emisí podstatné. "Podniky nakupující emisní povolenky v uplynulé dekádě snížily emise skleníkových plynů o více než pětinu, kdežto u sektorů mimo systém EU ETS byl zaznamenán jen minimální pokles," sdělil mluvčí svazu Jiří Janda. Pro naplnění závazku bude třeba vynaložit značné finanční prostředky z veřejných i soukromých zdrojů a přijmout dalekosáhlá opatření na mnoha úrovních státní správy. Přesto je i takto ambiciózní cíl žádoucí, jelikož se týká emitentů, kteří dosud v příspěvku k boji se změnami klimatu zaostávali za průmyslem či energetikou," uvedl viceprezident svazu Daniel Beneš.
Návrh Evropské komise projde debatou členských zemí a také Evropským parlamentem. Zahrnuje rovněž mechanismus, který umožní zřízení banky emisních úvěrů, kam mohou přispívat země, které své limity nevyčerpají a z níž bude možné čerpat dodatečně. Systém je také otevřený možnosti prodeje a nákupu emisních příspěvků mezi jednotlivými členskými zeměmi.*