01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sněmovna schválila podporu alternativních zdrojů

Poslanecká sněmovna schválila koncem února návrh na patnáctiletou garanci výkupní ceny "zelené" elektřiny. Provozovatelé elektráren využívajících obnovitelné zdroje si budou moci vybrat ze systému pevných výkupních cen nebo takzvaných zelených bonusů. Energetický regulační úřad může snižovat...

Poslanecká sněmovna schválila koncem února návrh na patnáctiletou garanci výkupní ceny "zelené" elektřiny.

Provozovatelé elektráren využívajících obnovitelné zdroje si budou moci vybrat ze systému pevných výkupních cen nebo takzvaných zelených bonusů.

Energetický regulační úřad může snižovat výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů nejvýše o pět procent za rok. V původním návrhu byl možný pokles až o 10 procent ročně. Poslanci neschválili ani návrh na omezení podpor pouze pro větrné elektrárny s výkonem do 0,5 MW.

Investice do malých vodních elektráren, spaloven na biomasu či větrných elektráren by měly být díky tomu v budoucnu jistější, a lze očekávat rozvoj trhu s obnovitelnými zdroji energie. Provozovatelé alternativních zdrojů si slibují, že garance pevné výkupní ceny dává záruky návratu vložených prostředků. Nicméně odběrová cena 2,42 koruny je podle nich stále nízká. Pro skutečnou podporu by měla být o zhruba korunu vyšší.

I přesto může již dnes přijatý zákon pomáhat při získávání bankovních úvěrů, neboť představuje formu garance. Soukromí investoři, kteří hodlali investovat do alternativních zdrojů, zejména větrných elektráren a do energetického využití biomasy, proto již dnes zvyšují své aktivity.

Kritici zákona naopak poukazují, že energie z uhlí a jádra je mnohem levnější a u alternativních zdrojů, zejména větrných elektráren, není vyjasněna ekologická a ekonomická návratnost. Podpora zapojení alternativních zdrojů bude podle odpůrců zákona deformovat trh a vyžádá si ročně kolem osmi miliard korun.

Podpora alternativních zdrojů pevnou výkupní cenou by měla napomoci České republice splnit požadavek unie - do roku 2010 máme z obnovitelných zdrojů vyrábět osm procent veškeré elektřiny, zatímco dnes jsou to asi dvě až tři procenta. Zákon ještě musí schválit senát a podepsat prezident republiky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down