Smlouvu na odpad nemá v Jablonci 560 domácností, první už přišly o popelnici

Novou smlouvu na svoz a likvidaci komunálního odpadu neuzavřelo v Jablonci nad Nisou zhruba 560 z 6500 domácností, to je necelých devět procent. Staré smlouvy skončily 31. prosince loňského roku. Radnice od nového roku systém nakládání s odpady změnila, a lidé se tak museli k poplatku za odpad znovu registrovat. Těm, kdo povinnost nesplnili, teď hrozí statisícové pokuty, první z nich už dnes navíc o svou popelnici přišli, řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

K registraci poplatku se obyvatelé v Jablonci mohli hlásit od září loňského roku. Lhůta končila podle vyhlášky už 15. ledna, radnice ji ale několikrát prodloužila, a tak nakonec skončila až 31. května. "Byli jsme benevolentní a lhůtu k registraci jsme prodloužili, přesto jsou tací, kteří svou povinnost danou obecně závaznou vyhláškou o místním poplatku za komunální odpad nesplnili a využívají popelnici, aniž by se ohlásili k poplatku," uvedla vedoucí ekonomického odboru města Kateřina Tuláčková.

Jablonec je jedním z mála měst v Libereckém kraji, kde nemají paušál, ale lidé platí za popelnici, kvůli novele zákona o odpadech museli i tam schválit novou vyhlášku. Ceny za odpad sjednotili, což pro majitele nejmenších, šedesátilitrových nádob při vyvážení každý týden znamená zdražení zhruba o dvě koruny ročně, u 120litrové nádoby se ale cena zvedla o 56 procent a v případě 1100litrového kontejneru o 73 procent. Nový systém od počátku kritizují opoziční Piráti, protože zavádí povinný objem popelnice na hlavu a pro domácnosti zvyklé důsledně třídit je demotivující.

Jablonecký magistrát teď začal ohlášeným poplatníkům rozesílat podklady k první úhradě poplatku za odkládání komunálního odpadu za období leden až červen. "Platbu je třeba provést do 15. července," řekla Fričová. Ty neregistrované teď podle ní budou orgány města pečlivě sledovat, hrozí jim pokuta za nesplnění ohlašovací povinnosti, která může dosáhnout až půl milionu korun, také budou muset prokázat, jak se svými odpady nakládají. Za odkládání vlastního směsného komunálního odpadu například k sousedům nebo na černé skládky hrozí pokuta až 100 000 korun.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down