Slovensko se připojilo k iniciativě na podporu evropské Green deal a Zelené obnovy evropské ekonomiky. Výzvu podepsalo 13 dalších unijních ministrů ekologických resortů. Slovensko je prvním státem V4, který ambiciózní plán evropské ekonomiky plně podpořil. V Česku chce naopak premiér Andrej Babiš (ANO) cíle Green deal odložit, a věnovat se obnovení průmyslu a obchodu, ochromených pandemickou krizí.
"Všichni si uvědomujeme, že následky koronakrize budou bolestivé, ale nepotrvají dlouho. Avšak nečinnost v přijímání opatření proti klimatické krizi by měla závažné a dlouhodobé následky. Závazek dosáhnout uhlíkové neutrality je klíčový. Využijme šance na restart, a udělejme Slovensko zdravější, čistější a úspěšnější zemí,” řekl tamní ministr životního prostředí Ján Budaj.
Green deal může oživit ekonomiku unijních států zasažených důsledky pandemie, uvedl slovenský resort životního prostředí s tím, že Slovensko má šanci zařadit se do programů zelené obnovy evropské ekonomiky, což by mělo zemi přinést výhodné postavení při debatách unijním o rozpočtu pro roky 2021 až 2027.
“Opatření mohou být příležitostí investovat do transformace hospodářství a technologických inovací, nových bussiness modelů, široce uplatňované adaptace na změnu klimatu nebo tvorby nových zelených pracovních míst,” dodal ministr Budaj.
Česko je k zeleným cílům podle rétoriky premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) skeptické. Havlíček například v březnovém rozhovoru pro Deník.cz uvedl, že jsou cíle Zelené dohody nesplnitelné a že by peníze na její realizaci ze strukturálních fondů měly být přemístěné na posílení ekonomiky.
Pod výzvu na podporu Green deal se už podepsali ministři z resortů, pod které spadá životní prostředí, z Rakouska, Dánska, Finska, Itálie, Lotyšska, Lucemburska, Nizozemska, Portugalska, Španělska, Švédska, Francie, Německa, Řecka a nově i Slovenska.*
(red)