Slovensko schválilo nový program odpadového hospodářství, bude cílit na podporu recyklace a třídění

Slovensko si klade za cíl do roku 2025 dosáhnout šedesátiprocentního podílu třídění a zrecyklovat alespoň 55 procent veškerého komunálního odpadu. Do roku 2035 zároveň nesmí na skládkách skončit více než 10 procent tohoto odpadu. Vláda proto schválila Program odpadového hospodářství SR na roky 2021 až 2025, který má pomoci nastavit jasná pravidla v tomto odvětví a posunout Slovensko k moderní a čistější zemi.

„V nedávných dnech nám Evropská komise oznámila, že v důsledku dlouhodobého zanedbávání odpadového hospodářství předchozími vládami čelíme infringementu z Evropské komise. Ze všech sil se snažíme ochránit lidi a přírodu před zbytečným odpadem a skládkám, ale dohánění zaostalosti jde těžko,“ řekl ministr životního prostředí Ján Budaj (OĽANO).

Nový program odpadového hospodářství definuje hlavní cíl, kterým je posun od materiálového využití k předcházení vzniku odpadu. Dokument se zaměřuje i na opětovné použití, podporu třídění odpadu u zdroje a recyklace, lepší využívání bioplastů a také zavedení povinnosti třídit textilní odpad.

Se snížením míry skládkování mají pomoci především již existující zařízení na energetické využívání odpadů. Ministerstvo životního prostředí se v tomto směru spoléhá zejména na cementárny, které mají oproti jiným technologiím velký benefit. "Popel, který vzniká při spalování odpadů, se stává pevnou součástí složení cementu a neskončí na skládce," dodal ministr Budaj.

Program se zaměřuje také na lepší recyklaci biologicky rozložitelných komunálních odpadů. Právě tento odpad tvoří až 46 % směsného komunálního odpadu končícího na skládkách. Resort proto připraví legislativní změnu, která nastaví pravidla pro zařízení na využívání bioodpadů, především pro kompostárny. Počítá se i se zavedením značky kvality pro kvalitní kompost.

Ohledně náhrady tradičních plastů vidí resort východisko v bioplastech, vyrobených z obnovitelných zdrojů. Jedná se o biologicky rozložitelné plasty, které nejsou recyklovatelné spolu s tradičními syntetickými plasty. Bioplasty se stále častěji využívají jako náhrada za jednorázové plasty na festivalech, trzích a různých veřejných akcích. Ministerstvo proto připraví pravidla pro tříděný sběr bioplastů na veřejných akcích do roku 2025.

Vláda se věnuje i problematice textilního odpadu. V roce 2018 skončilo podle dat ministerstva na slovenských skládkách 16 % textilních odpadů, přičemž recyklace textilních odpadů dosáhla 29 %. Textilní odpad se totiž sbírá na Slovensku pouze na dobrovolné bázi většinou charitativními organizacemi. Ministerstvo chce proto vytvořit funkční systém pro textil v zákoně o odpadech s účinností od 1. ledna 2025.

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down