Slovensko na začátku ledna zavede zálohování plastových lahví a plechovek

Slovensko na začátku příštího roku spustí systém zálohování plastových lahví a plechovek, od kterého si slibuje snížení množství odpadu a vyšší recyklaci použitých nápojových obalů. Ředitelka pro vnější vztahy správce zálohového systému Lucia Morvaiová uvedla, že do projektu se zaregistrovalo přes 2000 sběrných míst. Mezi nimi jsou i prodejny, které umožní vratnou zálohu věnovat na dobročinné účely.

Záloha 15 eurocentů (necelé čtyři koruny) se bude vztahovat na plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů, které budou označené písmenem Z. Výjimku ze zálohování mají kromě jiných lahve na mléko, sirupy či lihoviny. V přechodném období do konce června 2022 lze ještě prodávat nápoje v nezálohovaných obalech.

"Plastové lahve a plechovky považujeme za ekologický problém, protože končí tam, kde nemají, a to v přírodě a v našich řekách. Je to důsledek toho, jak přistupujeme k odpadům z obalů my všichni jako spotřebitelé. Zálohový systém přináší řešení v podobě zvýšení motivace vrátit plastové lahve a plechovky zpět do obchodu," uvedla Morvaiová.

Vratnou zálohu dostane spotřebitel zpět po té, co plastové lahve a plechovky vrátí například prostřednictvím odběrných automatů nebo v přímo v menších prodejnách. Jeden z maloobchodních řetězců zákazníkům umožní, aby tyto peníze věnovali neziskové organizaci, která mapuje nelegální skládky odpadů či organizuje čistění veřejného prostranství.

Na slovenský trh se ročně podle dřívějších informací dostane miliarda PET lahví, z tohoto množství končí dvě pětiny na skládkách. Podle Ministerstva životního prostředí prostřednictvím zálohování chce Slovensko do roku 2025 vysbírat 90 % plastových lahví a plechovek. Systém zálohování nápojových obalů už dříve zavedla desítka evropských zemí.

Provozovatelem zálohového systému na Slovensku se stala nezisková organizace, kterou založila sdružení výrobců nealkoholických nápojů, piva a svazy obchodníků. Některé firmy už ohlásily, že spotřebitelům budou rozdávat plátěné tašky či pomůcky k snadnější přepravě prázdných plastových lahví.

Zálohy v Česku

V Česku funguje systém zálohovaných PET lahví na dobrovolné bázi. Pilotní projekt společností Mattoni 1873 a Košík.cz odstartoval loni v lednu. Zákazníci si mohli vybrat, zda si koupí Mattoni na portálu buď ve variantě s tříkorunovou zálohou, nebo ne. Kurýři si potom neponičené lahve od zákazníků při dalším nákupu znovu vyzvedli. V dubnu zástupci obou firem oznámili, že ze zálohovaných plastových lahví již byly vyrobeny další plastové lahve, které se dostaly do spotřebitelského oběhu. O kolik lahví šlo, však neuvedli.

Iniciativa Zálohujme.cz dlouhodobě tlačí na zavedení povinného zálohového systému PET lahví a plechovek v ČR. Ten by měl výrobcům balených nápojů zajistit dostatečný přísun materiálu pro výrobu nových lahví a plechovek s podílem recyklátu, který podle EU od roku 2025 bude muset u PET lahví činit minimálně čtvrtinu.

České Ministerstvo životního prostředí opakovaně uvedlo, že současný systém sběru je funkční, plošné a povinné zálohování PET lahví a plechovek odmítá. Proti je také například Svaz měst a obcí, který se obává poklesu zájmu lidí o třídění a úbytku PET lahví ze žlutých kontejnerů, které jsou jejich nejvýnosnější složkou a mezi zpracovateli odpadních plastů je o PET lahve už tak největší zájem. Odpůrci povinného zálohového systému poukazují na to, že jeho plošné zavedení nenavýší podíl vytříděných PET lahví ani nezlepší jejich recyklaci, ale pouze přesměruje tok žádoucího materiálu zpátky k výrobcům balených nápojů a ulehčí jim jejich legislativní povinnost.*

-čtk, red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down