Slovenská vláda chce výrazně omezit současné právo veřejnosti zapojit se do posuzování možných dopadů připravované výstavby různých projektů na přírodu (EIA). Vyplývá to z návrhu novely příslušného zákona, který kabinet premiéra Roberta Fica schválil na svém výjezdním zasedání.
Vyloučení většiny veřejnosti
Bývalý náměstek na Ministerstvu životního prostředí Michal Kiča uvedl, že chystané změny vyloučí veřejnost z 90 % řízení ohledně EIA. Sdružení vlastníků velkých firem Klub 500 vládní předlohu naopak uvítalo.
Ministerstvo životního prostředí změny zdůvodnilo snahou o zjednodušení a zrychlení řízení posuzování projektů z hlediska jejich možného dopadu na přírodu. To u větších záměrů předchází posuzování žádosti investora o vydání stavebního povolení. Nově veřejnost například nebude moci podávat návrhy při rozhodování úřadů o tom, zda chystaná výstavba má být podrobněji analyzována z hlediska jejích dopadů na životní prostředí. EIA podle návrhu už nebude povinná například pro větší vodní elektrárny.
Vše vyřídí investor a úřady
"Názor občanů na rozšíření průmyslové provozovny, budování polyfunkčního centra, rozšíření skládky odpadů či kouřící komín v bezprostředním sousedství už nikoho nebude zajímat. Všechno se vyřídí jen mezi investorem a úředníkem," napsal Kiča o praktických dopadech novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.
Vlastníci velkých zaměstnavatelů krok vlády uvítali. "Aktuálně platné znění zákona brzdí významné investice na Slovensku, které jsou pro další ekonomický rozvoj země klíčové, a zároveň jde nad rámec požadavků kladených Evropskou unií," reagoval v prohlášení Klub 500. Dodal, že v minulosti byla založena sdružení jen s cílem obstrukcí v rámci povolovacího procesu, a to prostřednictvím předkládání často nesmyslných připomínek k projektům. Na tyto praktiky v minulosti upozornil také tehdejší ministr hospodářství Richard Sulík.*
-čtk-