V Trnavě spustili počátkem dubna linku na zpracování speciálních odpadních skel, předpokládaná kapacita zařízení je kolem 27 000 tun za rok.
V novém zařízení se budou mechanicky zpracovávat především odpadní lepená autoskla, tvrzená skla, bezpečnostní skla, skla z elektroodpadů a další komodity. V případě potřeby linka umožňuje drtit i skleněné střepy ze separovaného sběru odpadů. Výsledná surovina se může použít jako vsázka pro opětovnou výrobu skla.
Linku vybudovala společnost Auto Glass Recycling, s. r. o., Trnava, v níž má významný podíl český zpracovatel odpadního skla, společnost AMT, s. r. o., Příbram.
,,Přípravné práce začaly v roce 2009 a linka, která je umístěná v průmyslovém parku Šelpice, byla v zkušebním provozu od druhé poloviny roku 2011. Vybudování závodu si vyžádalo celkové investice kolem 3,5 mil. eur, z toho Recyklační fond přispěl dotací ve výši více než 1 mil. eur na linku na úpravu speciálních skel. Celková investice zahrnula výstavbu haly, komunikace, trafostanice a areálovou ČOV," informovala Gabriela Tibenská, jednatelka společnosti.
POSTUP RECYKLACE
V jednom automobilu se nachází 33 kg skla, které není běžným způsobem recyklovatelné.
Technologický proces spočívá v drcení speciálních skel na menší kusy v průmyslovém drtiči a jejich následné vytřídění. Případný kovový podíl se odstraňuje magnetickým separátorem, za nímž je zařazeno ruční třídění, kde se odstraňují ostatní odpady. Ručně předtříděné střepy pak postupují do vibračního třídiče, ve kterém se střepy podle velikosti rozdělí na dvě frakce. Hrubá frakce přechází do kladívkového drtiče na opětovné podrcení a vrací se pak do vibračního třídiče. Jemná frakce postupuje přes separátor kovových a nekovových odpadů do optické třídičky, která prostřednictvím optických snímačů oddělí střepy podle barvy. Vytříděné střepy jsou na výstupu z linky korečkovým elevátorem odváděny do odbytových sil pro výsledný produkt.
Do procesu patří i odsávací zařízení, které na více místech linky odsává prach, papír, uvolněné hliníkové kroužky a fólie, korek, plastové uzávěry a podobné lehké materiály.
Jednotlivá separační zařízení pracují s účinností 85-95 %.
SEPAROVANÝ SBĚR NA SLOVENSKU
Úroveň separovaného sběru a následná recyklace veškerého odpadního skla na Slovensku dosahuje okolo 50 až 60 %, což je průměrná evropská úroveň. Nejvyšší míru zpracování skla recyklací (85-95 %) mají Švýcarsko, Rakousko a Německo. Program odpadového hospodářství Slovenské republiky (POH SR) na roky 2011 až 2015, schválený začátkem tohoto roku, požaduje od roku 2012 recyklaci na úrovni 60 % z celkové hmotnosti obalů uvedených na trh.
Čistý váhový podíl objemu skla v komunálním odpadu je max. 6 %.Tento podíl byl získán kvalifikovaným odhadem dlouhodobého monitorování na vybraných sběrových územích za 5 roků. Na základě toho lze předpokládat, že disponibilní objem skla v komunálním odpadu byl například v roce 2008 zhruba 106 000 tun/rok. Jediným výrobcem obalového skla na Slovensku, který při jeho výrobě zpracovává použité sklo, je Vetropack Nemšová, s. r. o. Při výrobě do směsi přidává 30 až 90 % skleněných střepin, a to v závislosti na čistotě vyseparovaného skla. Vetropack vykazuje míru recyklace odpadu ze skleněných obalů z celkového množství vyseparovaného odpadového skla téměř na úrovni 40 %.
Provoz slavnostně otevřeli starostka Šelpic R. Opálková, jednatelka Auto Glass Recycling Gabriela Tibenská a ředitel Recyklačního fondu Ján Líška.