01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Skleníkové emise by se mohly snížit na polovinu

Až na polovinu lze snížit do roku 2020 současné emise skleníkových plynů (oxidu uhličitého, oxidu dusného či metanu) v České republice za přijatelných investičních nákladů. Vyplývá to ze studie, kterou pro Ministerstvo životního prostředí zpracovala společnost Enviros. Náklady, které si vyžádá 50 %...

Až na polovinu lze snížit do roku 2020 současné emise skleníkových plynů (oxidu uhličitého, oxidu dusného či metanu) v České republice za přijatelných investičních nákladů. Vyplývá to ze studie, kterou pro Ministerstvo životního prostředí zpracovala společnost Enviros.

Náklady, které si vyžádá 50 % redukce skleníkových plynů, se pohybují pod hranicí dvou tisíc korun za ušetřenou tunu skleníkových plynů (CO2ekv). Celkový redukční potenciál skleníkových plynů je ještě vyšší - ČR by jich mohla vypouštět v roce 2020 až o 70 % méně než dnes. Ovšem nad hranicí poloviční redukce jsou již náklady vyšší.

Mezi klíčová redukční opatření patří náhrada uhlí zemním plynem v energetice, zvýšení využívání biomasy při výrobě elektřiny i tepla, zvýšení efektivity využití paliv v dopravě, zvyšování energetické efektivity v průmyslu a energetice, větší využití bioplynu, úspory energií v sektoru domácností a kombinovaná výroba tepla a elektřiny.

České emise skleníkových plynů v roce 2006 byly 144 milionů tun CO2ekv. Důsledná aplikace sedmi vyjmenovaných klíčových opatření by znamenala snížení skleníkových emisí o 46 milionů tun CO2ekv.

Novou Politiku ochrany klimatu v ČR, která vychází z klimaticko-energetického balíčku Evropské unie i ze závěrů prezentované studie Envirosu, nyní zpracovává expertní tým MŽP tak, aby mohla být do konce letošního září předložena vládě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down