01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Síť sběrných míst na recyklaci stavebních odpadů

Základní rámec pro nakládání se stavebními a demoličními odpady určuje Plán odpadového hospodářství Plzeňského kraje. Integrovaný projekt zlepšil výsledky jejich recyklace.

Produkce stavebních odpadů podle evidence v roce 2001 byla celkem 245 590 tun, z toho bylo celkem 15 204 tun směsných odpadů a 15 247 tun nebezpečných. Ostatní byly evidovány podle katalogových čísel.

Využívání odpadů ze staveb a demolic se v kraji úspěšně rozvíjí. Přesto je přibližně 40 % vzniklých stavebních odpadů dosud ukládáno na skládky. Kapacita mobilních recyklačních linek je v rámci Plzeňského kraje dostatečná, ale je nutno systém doplnit o deponie, na kterých by byl stavební odpad shromažďován a připraven pro recyklaci mobilní jednotkou. Naprostá většina využitého stavebního odpadu slouží k terénním úpravám a rekultivacím.

VYUŽITÍ SE MUSÍ ZVYŠOVAT

Cílem je zajistit podmínky pro využití 50 % vznikajících stavebních a demoličních odpadů do 31. 12. 2005 a 75 % hmotnosti vznikajících stavebních a demoličních odpadů k termínu 31. 12. 2012.

Povinnosti jsou stanoveny v POH ČR a rozpracovány v krajských POH. Povinnými osobami pro splnění stanovených cílů jsou původci odpadů a obce.

Plnění cílů je hodnoceno pomocí indikátorů, což je podíl stavebních a demoličních odpadů na celkové produkci odpadů, podíl SDO využitých, odstraněných skládkováním nebo jiným způsobem.

V nejbližší budoucnosti se proto počítá v Plzeňském kraji s vytvořením sítě sběrných míst pro uskladnění stavebních odpadů na zabezpečených plochách v obcích, kam budou periodicky zajíždět mobilní drtiče a třídiče stavebních odpadů.

Aby byl dostatek inertních stavebních mate-riálů jako druhotných surovin určených pro recyklaci, je nutné omezit jejich využívání v neupravené podobě v rámci tzv. rekultivací a terénních úprav. Veškerý nebezpečný stavební odpad je nutné předávat k dekontaminaci do zařízení k tomu určených nebo k odstraňování na skládky skupiny S-NO, při splnění podmínek vyhlášky č. 294/2005 Sb. i na skládky skupiny S-OO. Při zadávání veřejných zakázek podle zákona č.199/1994 Sb. se bude jako kritérium hodnocení uplatňovat požadavek na využití recyklátů.

SOUČASNÁ SITUACE

Snaha o větší využití stavebních odpadů v kraji byla dlouho bez většího efektu. Teprve se vzrůstající cenou stavebních hmot, zvýšením poplatků za ukládání odpadů na skládky a omezením množství technologického materiálu na zajištění skládky za účelem jejího technického zabezpečení se situace začala měnit. V současné době působí v Plzeňském kraji několik mobilních recyklačních linek stavebních odpadů, které působí přímo na větších stavbách. Například firma Petr Březina - APB Plzeň provozuje tři takové linky, a to samozřejmě i v ostatních částech České republiky. V areálu společnosti Ferromet Group, s. r. o., v Hrádku u Rokycan je již několik let v provozu recyklační linka, která drtí a třídí zásoby strusky ze železáren.

Seznam všech zařízení k nakládání s odpady eviduje oddělení technické ochrany odboru životního prostředí, které k provozu těchto zařízení vydává souhlasy. Na portálu veřejné správy Krajského úřadu Plzeňského kraje www.kr-plzensky.cz je pravidelně aktualizován přehled zařízení podle charakteru nakládání s odpady.

CHYBĚLA KAPACITA PRO MENŠÍ OBJEMY

V Plzeňském kraji však chyběla kapacita pro recyklaci menších objemů stavebních a demoličních odpadů. Iniciativy se chopila společnost AZS-98, s. r. o., která již v polovině roku 2004 představila integrovaný projekt výstavby sítě sběrných míst na recyklaci stavebních odpadů. Podle projektu mají být tato místa postupně ve všech patnácti obcích s rozšířenou působností v kraji. Na sběrných místech bude soustřeďován a tříděn stavební odpad a v pravidelných intervalech bude tato místa objíždět mobilní recyklační linka.

V roce 2004 provozovala recyklační společnost AZS-98, s. r. o., v lokalitě Plzeň-Karlov jedno stálé zařízení na sběr a recyklaci stavebních odpadů, v současné době provozuje další zařízení v Blovicích, Domažlicích, Stodu, Stříbře a Tachově. Další dvě lokality jsou v řízení. Na základě smlouvy jsou obce finančně zainteresované na hospodářských výsledcích recyklačních středisek. Z důvodu širšího uplatnění materiálu na trhu získala společnost AZS-98 na recyklovaný stavební materiál příslušný certifikát. Úspěch projektu se projevil i na skládkách odpadů, které již někdy pociťují nedostatek stavebních odpadů na výstavbu a zabezpečení tělesa skládky.

Výsledky činnosti recyklačních linek stavebních a demoličních odpadů se projevily v průběžném vyhodnocení Plánu odpadového hospodářství Plzeňského kraje za roky 2002 až 2004 (viz tab).

Tab. Vliv recyklačních linek na plnění POH (2002 až 2004)

V Plzeňském kraji se i přes dosažené dobré výsledky stále značné množství stavebního a demoličního odpadu vhodného k recyklaci ukládá na skládky nebo se používá na rekultivaci vytěžených prostor, kde se podmínky pro jeho využití po nabytí účinnosti vyhlášky č. 294/2005 Sb. značně zpřísnily. Zde vidíme ještě určité možnosti ke zvýšení materiálového využití recyklovaného stavebního a demoličního odpadu ve stavebnictví.

Ing. Václav Liška
Krajský úřad Plzeňského kraje,
Odbor životního prostředí


Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down