Takzvaná obalová kalkulačka spočítá, kolik odpadů může zákazník ušetřit při nákupu jednotlivých položek. Nástroj umožňuje sledovat čísla dlouhodobě, a nabízí také tipy, jak se vyhnout zbytečným obalům. Aplikace vyhodnocuje průměr ušetřených obalů a srovnává je s průměrnou spotřebou, která činí podle Ministerstva životního prostředí 544 kg komunálního odpadu na osobu za rok.
Analytici společnosti Bezobalu vytvářeli početní algoritmus bezobalové kalkulačky v průběhu celého roku 2019. Měrnou jednotkou pro výpočet množství ušetřeného odpadu pro nákup potravin a drogerie je 1 koruna, která obsahuje 0,15 g plastu, 0,06 g papíru, 0,21 g skla, 0,05 g ostatního odpadu (např. tetrapak, kovové, hliníkové a nerecyklovatelné obaly). Jde o 4 složky nejčastěji používaných materiálů pro výrobu potravinových obalů.
Výzkumný tým také ve vybraných obchodech zjišťoval, které potraviny lze nejčastěji nakoupit do vlastních nádob, aniž by zákazník musel použít jednorázové obaly. Převážně šlo o ovoce a zeleninu, pečivo, chléb a čerstvé saláty, pomazánky, olivy, sušená rajčata, salámy, šunky nebo sýry, prodávané na váhu. Aplikace započítává do ušetřených obalů také vlastní nákupní tašky, kterými může zákazník nahradit ty jednorázové, nabízené na prodejnách. Následně analytický tým obaly jednotlivých položek zvážil a zadal je do algoritmu aplikace, která na 1 ks daného produktu počítá váhu obalu daného produktu.*
(red)