Vzorek směsného komunálního odpadu byl testován v reálných podmínkách, simulujících provoz mechanicko-biologické úpravy s cílem získat údaje o materiálové a zrnitostní skladbě vzorku, průběhu jeho aerobní fermentace, změně jeho vlastností během fermentace a možnostech odběru vzorku pro fyzikálně...
Vzorek směsného komunálního odpadu byl testován v reálných podmínkách, simulujících provoz mechanicko-biologické úpravy s cílem získat údaje o materiálové a zrnitostní skladbě vzorku, průběhu jeho aerobní fermentace, změně jeho vlastností během fermentace a možnostech odběru vzorku pro fyzikálně -chemická stanovení. Test probíhal na třídírně a skládce v Přibyšicích a kompostárně Boskovice.
Zkouška na mechanickém stupni vyžaduje objem vzorku dvě tuny, u zkoušky zahrnující biologický stupeň musí mít reprezentativní vzorek na vstupu do technologie 12 tun, aby bylo možné vytěžit dostatečný objem podsítné frakce k následné fermentaci.
Mechanické části zkoušky zahrnovaly třídění odpadu na rotačním sítu, světlost ok 60 mm, gravitační separátor, ruční dotřídění, magnetický separátor, vážení frakcí. Výstupem byla frakce pod 60 mm - podsítná, a frakce nad 60 mm - nadsítná. Nadsítná frakce se dále dotřiďovala (gravitačně, ručně, magnetický separátor).
NADSÍTNÉ
Frakce s velikostí částic nad 60 mm je primárně určena pro energetické využití. Nadsítná frakce se dále dotřiďovala (gravitačně, ručně, magnetický separátor). Pro zjištění mate-riálové skladby byla dále ručně dotřiďována: papír, plasty, textil, jiný spalitelný, železné kovy, neželezné kovy, sklo, BRO, hygiena, minerální odpady.
PODSÍTNÉ
Frakce s velikostí částic menší než 60 mm byla dále zpracována v biologickém stupni. Po homogenizaci byla naplněna do fermentačního kontejneru, surový kompost dozrával na hromadě. Dozrálý kompost byl tříděn na sítu s oky 20 mm.
Materiálová skladba podsítné frakce byla zjišťována zvlášť u frakcí 20-40 mm a 40-60 mm. Rovněž byla stanovena zrnitostní skladba podsítného na sítech různé světlosti ok.
Byly získány údaje o fyzikálně-chemické skladbě jednotlivých frakci a údaje o průběhu fermentace podsítné frakce (průběh teplot, změny hmoty sušiny, míra stabilizace kompostu, změna zrnitosti a změna fyzikálně-chemických vlastností během fermentace). Pomocí analýz vzorků z jednotlivých kroků a následných výpočtů byl stanoven podíl a hmotnosti objektů vytříděných v rámci technologické zkoušky, zrnitostní skladba a stanovení mate-riálového rozkladu obou hlavních frakcí.
Metodiku lze použít i na další zkoušky. V konkrétním případě lze postup zkoušky modifikovat podle jejího účelu a možností technologie, (rozsah materiálových skupin, místa odběrů vzorků pro analýzy atd.).