Silon zvyšuje kapacitu PODTITULEK: Linka na zpracování recyklátu Jediný podnik, který u nás recykluje vytříděné PET lahve - Silon, a. s., v Plané nad Lužnicí - uvedl koncem dubna do provozu novou výrobní linku. Bude ze suroviny získané recyklací PET lahví vyrábět vlákna. Již před lety vyvinuli v...
Silon zvyšuje kapacitu
PODTITULEK: Linka na zpracování recyklátu
Jediný podnik, který u nás recykluje vytříděné PET lahve - Silon, a. s., v Plané nad Lužnicí - uvedl koncem dubna do provozu novou výrobní linku. Bude ze suroviny získané recyklací PET lahví vyrábět vlákna.
Již před lety vyvinuli v Silonu technologii na zpracování odpadů z vlastní výroby. Mělo to své opodstatnění - podnik je největším českým výrobcem polyesterových a PET stříží, roun, kabelů, barevných koncentrátů a vstřikovaných plastových výrobků.
Postupem doby se podnik začal orientovat také na zpracovávání PET lahví, vytříděných z komunálního odpadu. Kapacita této linky dosahuje přibližně 4000 t za rok a zdaleka nedostačuje potřebě českých separačních systémů. Proto se také PET lahve postupně staly výhodným exportním artiklem, předávaným ke zpracování zejména do asijských zemí.
Zpracovávání PET lahví z odpadu vyžaduje kvalitní technologické zabezpečení. Především je nutné zajistit důkladné vyčištění suroviny od etiket, uzávěrů a jiných materiálů (PVC). Výrobkem je čistá fóliová drť, neboli PET flakes, využívaná jako surovina pro výrobu polyesterových stříží. Jde o hotový polotovar, pro který platí stejně přísná pravidla kvality jako pro jakoukoliv jinou průmyslovou surovinu. Drť je z hlediska obchodního výhodnější komoditou než pouze slisované PET lahve.
Nová linka
Po zvládnutí technologie recyklace PET lahví investoval Silon, a. s., kolem 220 milionů korun do unikátní kompaktní linky. Výchozí surovinou je produkt recyklační linky na zpracování PET lahví z komunálního odpadu - čistá fóliová drť. Z ní se bude na místě vyrábět vysoce kvalitní polyesterové vlákno.
Technicky velmi náročný proces výroby vlákna začíná dávkováním vstupní recyklované suroviny, končí polyesterovou stříží ze 100% recyklátu ve slisovaných balech po 300 kg hmotnosti. Vyrobené vlákno má specifické vlastnosti, umožňující jeho využití při výrobě netkaných textilií - roun pro některé finální aplikace, jako jsou pletené výrobky, koberce či výplně pro automobilový průmysl.
Jedinečnost a unikátní řešení výrobní linky spočívá ve sloučení operací tavení, zvlákňování a dloužení do jednoho technologického procesu s nízkou zvlákňovací a odtahovací rychlostí. Přímým spojením zvlákňování a dloužení je vyřazena obvyklá operace ukládání nedlouženého vlákna do konví a trans-port ke dloužící lince.
Kompaktní linka je provozována v nepřetržitém pracovním režimu včetně sobot a nedělí. Na směně linku obsluhuje šest pracovníků, kteří musejí zvládat více profesí a být vzájemně zastupitelní.
Vstupní surovina je k dispozici nejčastěji bezbarvá. Nová linka je však schopna zpracovávat i drť barevnou, či dokonce umožňuje míchat několik barev drti a vyrábět různé odstíny recyklované stříže.
Více na trhu
Zvládnutí tohoto technicky náročného procesu se projeví vysokou produktivitou práce a nízkou energetickou náročností, což umožní lepší uplatnění stříží na trhu. Projektovaný výkon linky je 1350 kg/h, to znamená kolem 10 tisíc tun ročně. Její produkty by měly posloužit jednak samotné výrobě v Silonu, jednak budou nabídnuty na trhu.
Mezi strategické cíle Silonu, a. s., patří ve střednědobém horizontu rozšíření výroby ekologických PES stříží na bázi zpracovávaných PET nápojových lahví a rozvoj výroby roun z těchto stříží.
- Dk -