Senát navzdory doporučení svých výborů nezvýšil maximální sazbu poplatku za sběr a odvoz komunálního odpadu o 500 korun na 1700 korun ročně na obyvatele. Novelu o vyměřování místních poplatků schválil nejtěsnější většinou beze změn. Ani Sněmovna podobné navýšení, o které usilovala část koaličních poslanců, při červnovém projednávání novely neschválila. Normu tak dostane k podpisu prezident.
Zvýšit horní limit poplatku za odvoz komunálního odpadu doporučily Senátu shodně jeho výbory hospodářský a pro veřejnou správu, územní rozvoj a životní prostředí. Zvýšení zdůvodňovali jeho zastánci inflací, růstem cen energií nebo plateb za skládkování, které podle nich přesahují současný limit 1200 korun. Zvýšit se měla sazba také v případě poplatků vybíraných podle objemu a podle hmotnosti odpadu.
Odpůrci zvýšení současného limitu včetně předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry poukazovali na to, že současný limit nevyužívá až na jednu výjimku žádná z obcí. Z loňského průzkumu ministerstva mezi vybranými obcemi vyplynulo, že průměrná výše ročního poplatku činila 648 korun.
Vládní novela počítá s tím, že lázeňská města budou moci vybírat pobytový poplatek i v případě lázeňské péče, která je plně hrazená ze zdravotního pojištění včetně platby za ubytování. Na plně hrazenou lázeňskou péči se nyní na rozdíl od příspěvkové péče, kdy pojišťovna hradí jen léčení, a od péče plně placené klientem poplatek z pobytu ze zákona nevztahuje. Novela tento rozdíl odstraňuje. Obec by ale mohla pacienty s plně hrazenou lázeňskou péčí ve vyhlášce od poplatku osvobodit.
U vyměřování místních poplatků zavede vládní novela v některých případech zjednodušené postupy, které odrážejí nynější praxi. Lidé také budou moci požádat obecní úřad v určitých případech o vyměření poplatku rozhodnutím. Novela dále výslovně zakotví možnost doměření místního poplatku. Půjde o případy, kdy úřad dodatečně zjistí, že poplatek neurčil rozhodnutím ve správné výši. Upravuje také přihlašování poplatků do insolvenčních řízení, aby úřad mohl uplatnit svou pohledávku včas.
Změny mají spíše procesní charakter, měly by vést ke snížení administrativní náročnosti správy poplatků. Místní poplatky patří k příjmům obcí. Vedle komunálního odpadu se hradí například za psy a za zábor veřejného prostranství.*
-čtk-