01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Seminář o právu

Seminář o právu PODTITULEK: Odpadové dny 2001 První díl celoročního cyklu Odpadové dny 2001 na téma Odpady a právo proběhl v polovině dubna v Praze. Seminář se zabýval téměř hotovým zákonem o odpadech a jeho výkladem. V rozsáhlé přednášce přiblížil Dr. Ing. Emil Rudolf, ředitel odboru výkonu státní...

Seminář o právu

PODTITULEK: Odpadové dny 2001

První díl celoročního cyklu Odpadové dny 2001 na téma Odpady a právo proběhl v polovině dubna v Praze. Seminář se zabýval téměř hotovým zákonem o odpadech a jeho výkladem.

V rozsáhlé přednášce přiblížil Dr. Ing. Emil Rudolf, ředitel odboru výkonu státní správy MŽP v Hradci Králové, nový zákon o odpadech. Zejména se zabýval změnami, které v zákonu nastaly oproti v současnosti platné právní úpravě. Jak uvedl ve svém vystoupení, mnohá ustanovení, a zejména termíny byly v zákoně zpřesněny.

Zejména jsou přínosné přesné definice základních pojmů v zákoně, které usnadňují jeho výklad. Mezi pojmy se objevuje termín "odstraňování odpadu", který nahradil dosud užívaný termín "zneškodňování odpadu".

Přes časté požadavky veřejnosti chybí pojem druhotná surovina. Místo něj se používá opis "materiálové využití odpadů", což je z hlediska terminologického snad dostačující, rozhodně však to bude činit potíže při slovním i psaném projevu, neboť je poněkud neohebný.

Mezi nejzajímavější změny nového zákona patří například to, že směsný komunální odpad se nebude zařazovat do kategorie "nebezpečný" , ani když v něm budou přimíšeny složky, které jinak odpad nebezpečným činí, na druhé straně zaniká možnost, aby obec požádala o slevy, vytřídí-li z TKO nebezpečné složky.

Nosným tématem zákona je povinnost předcházení vzniku odpadů. V zákoně je výslovně uvedeno, že materiálové využití má přednost před jinými druhy. Zákon však toto kategorické prohlášení změkčuje: povinnost není třeba splnit, pokud pro to v místě nejsou podmínky. Zde se otevírá velký prostor pro typicky české koumáctví.

Nové prvky

Zcela novou část zákona představují podrobně zpracované povinnosti při nakládání s vybranými výrobky a odpady a zařízeními (PBC, odpadní oleje, baterie, kaly z ČOV, azbest a další). Mezi zařízení a výrobky s povinností zpětného odběru byly podle poslaneckého návrhu nově zahrnuty ledničky.

Mnohokrát diskutovaný odpadový hospodář bude zřejmě důležitý pro menší okruh podniků - musejí ho mít jen firmy, které ročně produkují více než 100 tun nebezpečných odpadů nebo skládky komunálních a nebezpečných odpadů.

Znovu se do zákona vrátily plány odpadového hospodářství, i když v poněkud pozměněné formě. Nejdříve má být vypracován plán celostátní, poté plány krajské a až v návaznosti na ně plány původců odpadů, které se však budou týkat jen těch, kdo produkují více než 10 tun nebezpečného nebo 1000 tun ostatního odpadu.

Jak upozornil Emil Rudolf, je vždy nutné a užitečné přečíst zákon až do konce. Podle jednoho z mnoha přechodných ustanovení vyplývá, že platnost dosavadních rozhodnutí (například souhlasy pro skládky) budou platit pouze dva roky od účinnosti zákona , tj. nejspíš do 31. 12. 2003, ať je na nich nyní jakékoliv pozdější datum!

Diskuze

Velkou diskuzi vyvolala ustanovení týkající se rozdělení a přechodů kompetencí mezi obcí, okresními úřady a novými úřady kraje. Ing. Ivana Jirásková k tomu podotkla: "Orgány kraje v přenesené působnosti budou udělovat souhlasy k provozování veškerých zařízení k odstranění, sběren a výkupu odpadů. A tady je třeba si položit otázku, která zařízení to jsou? S porovnání s přílohou zákona vyplývá, že se to týká nejen běžných zařízení pro nakládaní s odpady, ale také například skladů materiálu pro recyklaci a regeneraci, nebo i malých nově zakládaných sběren papíru a podobně. Vidím v tom zdroj nesmírného rozšíření administrativy, které se těchto povolení bude týkat."

Výkonný ředitel firmy .A.S.A. v Českých Budějovicích Ing. Petr Kaněra hovořil o přístupu velké firmy a provozovatele skládky k ustanovením zákona, zejména k zavedení dvousložkového poplatku za svoz odpadů, kde druhá složka se odvozuje od doložených nákladů na svoz a třídění odpadů. Podle jeho názoru nebude horní hranice poplatku, stanoveného zákonem na 500 Kč na osobu a rok, zdaleka stačit rostoucím nákladům svozových firem.

Účastníci semináře prodiskutovali mnohá další ustanovení zákona, která se nyní jeví kontroverzní. Jaká bude skutečnost, to ukáže definitivní znění zákona, až vyjde ve sbírce (i když změny v textu už by měly být minimální). Především však účinnost a kvalitu zákona ukáže praxe.

O podrobnostech výkladu zákona vás budeme postupně informovat v cyklu článků Dr. Ing. Emila Rudolfa, který začal vycházet v tomto čísle a bude pokračovat až do konce roku. Čerstvý zákon se také dočká rozboru na konferenci Odpady a obce, která proběhne v červnu v rámci Odpadových dnů 2001 v Hradci Králové. Cyklus Odpadové dny 2001 pořádá ISWA Česká republika spolu s měsíčníky Hospodářských novin ODPADY a MODERNÍ OBEC spolu se Svazem odpadového průmyslu pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Bližší informace o konferenci naleznete na www.ekokom.cz

- Dk -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down