20.04.2020 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sdružení místních samospráv navrhuje nižší skládkovací poplatek a další úpravy odpadové legislativy

Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) s podporou Spolku pro obnovu venkova ČR (SPOV ČR) chce v navrhované odpadové legislativě snížit skládkovací poplatek, upravit takzvanou třídící slevu a parametr výhřevnosti. Zákonem navrhované změny podle sdružení zasáhnou do rozpočtu obcí, které v souvislosti s pandemií budou mít už tak napnuté rozpočty. Sdružení dnes podalo pozměňovací návrhy.

Podle sdružení jsou navrhované změny v odpadových zákonech příliš rychlé, a obce se jim zřejmě nestihnou přizpůsobit, aniž by se radnicím nezvýšily náklady na odpadové hospodářství. „Navrhujeme snížení skládkovacího poplatku namísto finální výše 1850 Kč za tunu na částku 1200 Kč za tunu. Stejně tak požadujeme úpravu výše třídicí slevy, aby byla odstupňována pro dosažené výše třídění a byla pro obce motivační a nikoli demotivační, jak je současný návrh. Takto racionálněji nastavené částky splní cíl lépe než skokové zdražení," uvedla Veronika Vrecionová, předsedkyně SPOV ČR a předsedkyně pracovní skupiny pro Životní prostředí a zemědělství SMS ČR.

Předseda SMS ČR Stanislav Polčák uvedl, že i přes požadavek na levnější skládkování oproti původnímu návrhu, jsou obě organizace pro zákaz skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných odpadů k roku 2030. „Přestože evropská úprava není takto přísná, přiklonili jsme se k vládnímu návrhu s drobnou úpravou parametru výhřevnosti. Ovšem žádáme, aby stát skutečně podpořil recyklaci například daňovým zvýhodněním druhotných surovin, změnou zákona o zadávání veřejných zakázek či jinými podpůrnými opatřeními,“ řekl.

Jan Maršák z odboru odpadů Ministerstva životního prostředí (MŽP) ale už dřív pro časopis Odpady řekl, že například kritizovaná třídicí sleva není povinná, ale nabízí formu bonusu. Připomněl také, že třídicí sleva včetně dalších navrhovaných změn byla podrobně diskutována v rámci meziresortního připomínkového řízení a nakonec našel resort spolu s obcemi shodu. „S ohledem na to, že MŽP má k dispozici kompletní informace za téměř všechny obce v ČR, bylo provedeno detailní hodnocení, jak si obce stojí v třídění složek komunálních odpadů. Vyplynulo z něj, že podstatná část obcí není na vrcholu třídění a mají prostor ke zlepšení. Rovněž lze konstatovat, že existují obce dosahující hodnot, které jsou ve třídicí slevě nastaveny až pro roky 2025 nebo 2026,“ řekl Maršák s tím, že nastavením třídicí slevy reaguje MŽP na častou výtku, že musí být třídění nastaveno výše než recyklace.

Sdružení místních samospráv vyzvalo také Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR), aby se k iniciativě přidal. Jeho předsednictvo tento návrh probere v pátek 24.4., jak redakci potvrdila Alexandra Kocková z oddělení komunikace SMO ČR.

Svaz byl ale jedním se subjektů, který nové legislativě vyjádřil podporu, když zamířila na půdu Poslanecké sněmovny. A například právě navrhované nastavení skládkovacího poplatku komentoval v lednu místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal jako pozitivní. "Obce a města se musí připravit na třídění, musí vzniknout recyklační kapacity i nové kapacity pro energetické využití odpadů, musíme odzkoušet nové motivační nástroje pro občany. Proto vítáme, že nám ministerstvo vyšlo vstříc a posunulo termín konce skládkování a společně jsme se dohodli i na pomalejším navýšení ceny skládkovacího poplatku. Pro nás to znamená více času na přípravu, aniž bychom museli finančně zatěžovat občany navyšováním poplatků za nakládání s odpady," řekl Drahovzal na společném briefingu MŽP s dalšími partnery v polovině ledna letošního roku.

(red)*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down