01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

SBĚRNÝ DVŮR SLOUŽÍ UŽ OSM LET

Do sběrného dvora Technických služeb (TS) v Lomnici nad Popelkou, založeného už před osmi lety, se vozí mj. starý papír, a to i z lomnické základní školy, kterou navštěvuje na 900 dětí. Ředitel Technických služeb Milan Bouška požádal vedení školy o spolupráci, a byl zde tak obnoven sběr starého...

Do sběrného dvora Technických služeb (TS) v Lomnici nad Popelkou, založeného už před osmi lety, se vozí mj. starý papír, a to i z lomnické základní školy, kterou navštěvuje na 900 dětí.

Ředitel Technických služeb Milan Bouška požádal vedení školy o spolupráci, a byl zde tak obnoven sběr starého papíru, který se prostřednictvím Technických služeb stěhuje do výkupní firmy.

Jindy se zase podle operativně zjišťovaných podmínek odváží rovnou do zpracovatelského závodu. Náklady na dopravu do vzdálenosti 30 km nejsou sice malé, ale tato činnost se vyplatí. Je výhodnější hradit dopravní náklady do zpracovatelského provozu než na poměrně blízkou skládku.

VÝHODNÉ NAKLÁDÁNÍ

Zde by Technické služby musely za každou tunu uloženého papíru zaplatit 600 korun. Jen za rok 1999 se shromáždilo více než deset tun papíru. Výkupní cena kilogramu starého papíru navíc někdy i přesahuje jednu korunu. Už na sklonku léta se z kontejnerů Technických služeb (TS), které jsou příspěvkovou organizací města, odvezlo více než 8 tun starého papíru.

K tržbám za sběrový papír lze připočítat - v roce 2000 poprvé - i další peníze od firmy EKO-KOM, s níž byla letos podepsána smlouva. Na jedné straně Technické služby spoří poplatky, které by vyžadovalo skládkování, na druhé straně je přínosem tržba za papír. Kromě toho získá peníze i za snahu ve prospěch ekologie.

Jsou tu však - jak ředitel uvádí - ještě další komodity. Do léta se nashromáždilo už více než 20 tun skla. Za tunu tříděného lze získat 370 korun. Stejně tak se separují i plasty, jichž se podařilo shromáždit obdobné množství. K jejich svozu se v současnosti používá osm kontejnerů. I zde byl finanční náklad na odvoz k recyklaci oproti vydáním za skládkování nižší. Navíc tato praxe přispěla k čistotě ve městě.

Spolupráci s místní školou při separaci odpadů ocenil ředitel TS u příležitosti Dne Země. Lomnická školní mládež ve spolupráci s Technickými službami také pravidelně čistí povodí říčky Popelky v délce zhruba čtyř kilometrů.

LIKVIDACE SKLÁDEK

V obvodu i v okolí města se podařilo Technickým službám zlikvidovat několik menších černých skládek. Došlo i na jednu rozsáhlejší. Zde také prospěla spolupráce oddělení životního prostředí Okresního úřadu v Semilech s odborným lesnickým učilištěm v Lomnici nad Popelkou.

Skládka Kumburk, lokalita známá zejména mezi turisty, pochází ještě z dob, kdy ke slávě města patřil potravinářský průmysl vyrábějící sladkosti. Nakupené odpady se týkaly i podniku zabývajícího se výrobou tkanin například pro stany. Podniky, kterých se to týkalo, poskytly za úklid úhradu.

Většinu prací na Kumburku bylo potřeba udělat ručně. Odvezený odpad představoval kolem 400 tun. Tam, kde se odpad vyklidil, bylo nutno navážet kámen a na povrch štěrk.

Připomeňme, že se v Technických službách věnují i třídění dalších odpadů.

Zajímavé jsou bezpochyby zdejší zvyklosti. Ukáže-li se, že občan, který do sběrného dvora přinese například starý televizor, dluží městu, tj. Technickým službám, poplatek například za odvoz popelnic, musí za odběr televizoru zaplatit. Vyhláška k lomnickému hospodaření s odpady totiž říká, že poplatek za popelnice - 1265 korun s padesáti dvěma odvozy za rok - zahrnuje i nárok na další úkony nebo také povinnosti týkající se péče o čistotu města.

ROVNĚŽ BIOMASA

Kromě běžných činností se každoročně, vždy o jedné jarní a jedné podzimní sobotě, umísťují na 15 míst velkoobjemové kontejnery pro tzv. biomasu - odpady ze zahrádek a z prostranství v sídlištích. Obdobně jsou dvakrát do roka připraveny kontejnery i pro kovový šrot, např. pro vysloužilé pračky. V roce 1999 se tak nashromáždilo asi 30 tun odpadu.

Technické služby šestitisícového města se starají o odvoz odpadu z pěti dalších obcí - ze Syřenova, z Tatobit, Žernova, ze Stružince a Nové Vsi nad Popelkou. Denně, při týdenním cyklu, ujedou vozidla asi 70 kilometrů.

Technické služby spolupracují i s jinými, v podstatě jen odběratelskými firmami. Je jich asi desítka a při výběru z jejich nabídky se posuzuje výhodnost navrhovaných cen. Nezanedbatelná bývá i vzdálenost.

Pokud jde o určitou specializaci - například v souvislosti s nebezpečným komunálním odpadem, s akubateriemi i dalšími, je zásadou TS vyhledávat firmy, které mají také příslušné odborné povolení včetně doplněného a upraveného živnostenského listu.

Jak v závěru zdůraznil ředitel Bouška, "legislativa není v mnoha ohledech ještě zcela nápomocná činnosti, podporující ekologii. Současně se přimlouvám za to, aby se více závodů mohlo podílet na zpracování získaného odpadu, který může dobře sloužit jako druhotná surovina. Mnohé z toho, co draze dovážíme ze zahraničí, lze získat i u nás."

- far -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down