Sběrové, přepravní a zpracovatelské kapacity na Slovensku jsou dostačující pro veškeré baterie a akumulátory, které zde uvedou na trh.
Sektor sběru a využití baterií a akumulátorů podpořil slovenský Recyklační fond sumou 2,148 mil. eur. Oblast sběru a zpracování autobaterií, nikl-kadmiových, olověných a Hg baterií a akumulátorů je podle zástupců fondu na dobré úrovni.
Nedostatky jsou ve sběru přenosných baterií a akumulátorů a jejich zpracování. Není to však pouze záležitost Slovenska. Z 240 000 tun přenosných baterií uváděných ročně v Evropě na trh se daří zhodnotit jen 13 %. Podle závazných směrnic by to však mělo v roce 2012 být už 25 % a do roku 2016 až 45 % opotřebovaných monočlánků.
Na Slovensku se odhadem dostávalo do odpadu ročně 1200-1400 tun opotřebovaných přenosných baterií, protože chyběl komplexní systém sběru. Sdružení REBAT od roku 2009 postupně vybudovalo na 16 000 sběrných míst v prodejních místech a také ve školách. Za rok 2010 se podařilo vysbírat více než 559 tun, což je 46 % z celkového množství dovezených přenosných baterií do SR.
Na Slovensku se ročně vyřadí na 6000 tun starých autobaterií a průmyslových baterií. S podporou Recyklačního fondu vznikly provozy na jejich zpracování. Do sběru se zapojují i obce - obyvatelé mohou, dokonce s příspěvkem od recyklátora, v určeném čase odevzdat do přistavených speciálních kontejnerů staré autobaterie. Sběr a dopravu akumulátorů a baterií od původců do recyklačního závodu v Seredi zabezpečuje zejména firma Aku-Trans, s. r. o., Nitra.
Zdroj: Recyklačný fond SR
RECYKLACE BATERIÍ
Nikl-kadmiové baterie a akumulátory - ročně se jich uvede na trh zhruba 200 tun, seberou se na 75 %. Metalurgicky se zpracovávají na železné a neželezné kovy. Elektrolyt se opětovně využívá na čištění součástí strojních zařízení. Jejich zhodnocování zajišťuje firma ŽOS EKO, s. r. o., Vrútky.
Hg baterie - sbírají se a zhodnocují s roční kapacitou okolo 1,5 tuny v Banské Bystrici ve firmě Elektro Recycling, s.r.o., která zpracovává odpady s obsahem rtuti.
Olověné baterie - zpracovávají se ve firmě Mach Trade, s. r. o., Sereď, kde pracuje technologie na využití odpadů s obsahem olova. Kapacitní možnosti zpracování jsou vyšší, než je výskyt olověných odpadů v SR.