V lagunách společnosti Ostramo se sto let ukládal odpad z výroby minerálních olejů. Dvě z pěti lagun již byly zasypány, dešťová voda z nezakrytých lagun je odčerpávána a čištěna. Místo je chráněno milánskou stěnou, přesto však je kontaminace podzemní vody silná a může ohrozit i vodní zdroj Nová...
V lagunách společnosti Ostramo se sto let ukládal odpad z výroby minerálních olejů. Dvě z pěti lagun již byly zasypány, dešťová voda z nezakrytých lagun je odčerpávána a čištěna. Místo je chráněno milánskou stěnou, přesto však je kontaminace podzemní vody silná a může ohrozit i vodní zdroj Nová Ves, který zásobuje pětinu Ostravy pitnou vodou. O sanaci lagun se hovoří a jedná mnoho let. Náklady na ni (zhruba 4 mld. korun, nebo více) poskytne ze svého fondu starých zátěží Fond národního majetku.
O zakázku, kterou vypsalo vloni Diamo, jež je nyní majitelem lagun, se ucházelo pět zájemců: OKD Rekultivace společně s firmou ODS Ostrava, konsorcium firem Tchas, Subterra a Energetika Třinec, sdružení Čistá Ostrava (členy jsou například ŽS Brno, Kavis či Ota) a nakonec americká společnost KAP, jejímž partnerem je švédská Skanska.
Předpokládá se, že vítěz provede úplné odčerpání kalů, odstraní kontaminované podloží a místo zrekultivuje. Většina materiálu se bude spalovat, nespalitelná část půjde na skládky NO. Sanace by měla být dokončena v roce 2010, rekultivace o dalších pět let později.
V lagunách je přibližně 400 tisíc m3 ropných kalů. Bude nutno vytěžit zeminu do hloubky přibližně 10-12 metrů, což představuje objem kolem půl milionu m3.