01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Samočisticí povrchy s titanem mohou škodit

Technologie povrchových nátěrových hmot, nabízející krom jiných výhod i čištění okolního ovzduší, je v zásadě mnohem víc nebezpečná pro stav atmosféry a kvalitu vzduchu, než jiné užívané barvy, tvrdí tým výzkumníků z Univerzity v Indianě (IU).

Na začátku vše vypadalo tak slibně. Kompozice nátěrových hmot, obsahující nanočástice oxidu titaničitého - tzv. funkční nátěry - jsou nabízeny jako vysoce účinný systém čistění vzduchu uvnitř místností s nulovými nebo zcela zanedbatelnými energetickými nároky. Čistí vzduch od zápachů, karcinogenních organických molekul, alergenů, virů a bakterií.

"S tím, jak se legislativní standardy na kvalitu životního prostředí a ovzduší stávaly ostřejšími, objevovala se řada zaručených a efektivních řešení," říká Jonathan D. Raff, profesorský asistent IU na Fakultě veřejného zdraví a životního prostředí. "Dioxid titanu (TiO2) zapracovaný do povrchových nátěrových hmot byl jedním z nich. Při experimentech jsme ale prokázali, že v podmínkách reálného městského prostředí reaguje TiO2 se vzdušným amoniakem, který je rozkládán na oxidy dusíku. Ty v zásadě poškozují atmosféru více, než by činily běžně dostupné polutanty."

Oxidy dusíku jsou totiž klíčovým prekurzorem poškozování ozónové vrstvy. Výsledkem praktické práce badatelů z Indiany bylo uveřejnění studie "Photooxidation of Ammonia on TIO2 as a source of NO and NO2 under Atmospheric Conditions" v prestižním žurnálu Americké společnosti pro chemii. V ní shrnují, že přítomnost oxidu titaničitého se na degradaci ovzduší, respektive uvolňování oxidů dusíku ve svém bezprostředním okolí, podílí o poměrně nezanedbatelných třináct procent. Barva, která by měla vzduch čistit, jej tedy vlastně znečišťuje. Problém není tak výrazný u jednotlivých budov, ale kdyby se k řešení přistoupilo plošně, v rámci celé zástavby mohly by být dopady na lidské zdraví značné.

O výsledky se záhy začala aktivně zajímat i americká EPA (Environmental Protection Agency). Ta v současné době totiž intenzivně řeší problematiku fotochemického smogu, a právě nátěrové hmoty s TiO2 výrazně ovlivňují i hladiny přízemního ozónu. Ten je uvolňován při reakcích oxidů dusíku (NOX), unikajících z výfuků motorů. A tak se kolem nátěrových hmot s oxidem titaničitým začala zvedat vlna kontroverze. Už proto, že se tento druh znečištění podílí na řadě zdravotních problémů, počínaje dýchacími obtížemi a rakovinou plic konče.

Zatímco tedy spousta popularizačních článků oslavuje "vzduch čistící beton" anebo "samočisticí nátěry", je všechno úplně jinak. "Dokázali jsme, že přilnutí vzdušného amoniaku (NH3) na povrchy opatřené nátěrem s oxidem titaničitým není permanentní," říká Raff. "Není to proces trvalého odstranění amoniaku z atmosféry, jak se prve myslelo, je to vlastně jen další fotochemická reakce generující vysoce reaktivní oxidy dusíku, se značnými dopady na zdraví lidí."

Zdroj: server FrothBubble.com, 13. 6. 2013

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. S tim amoniakem to neni az tak uplne, TiO2 se pokusne pouziva i ve veprinech, drubezarnach, chovech kraliku apod, kde je amoniaku hodne a nenanrazil jsem na report, ze by zhorsoval kvalitu vzduchu (bezpochyby NH3 produkuje NO2 a H2O, coz ale prechazi na HNO3 a ta se uchycuje na povrchu a nepenetruje do ovzdusi), Dobry TiO2 nater odstrani pri kontaktu se vzduchem az 50% oxidu dusiku, at se rekrutuji odkudkoli. Navic likviduje organicke emise, ktere zpusobuji akumulaci prizemniho ozonu.
    Zatim nic lepsiho neexistuje a prestoze pouziti techto nateru muze vyzadovat analyzu situace pred jejich aplikaci, jejich role je pri likvidaci rozptylenych imisi naprosto nezastupitelna (nejspolehlivejsi, nejlevnejsi a nejucinnejsi). Za 1 Kc lze vycistit az 10000m3 vzduchu. To nema konkurenci a jeste dlouho mit nebude.

    Honza

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down