Městská svozová firma SAKO Brno loni hospodařila se ziskem 143,4 milionu korun, což je o 20 milionů korun více než v roce 2019. Obrat meziročně vzrostl z 803 milionů na 859 milionů korun. Ke kladným výsledkům přispěly zejména nové externí průmyslové zakázky od firem či živnostníků a také rekordní výroba tepelné a elektrické energie. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.
Zařízení na energetické využívání odpadu v areálu společnosti loni zpracovalo 241 000 tun odpadu a do brněnských domácností dodalo 1,2 milionu gigajoule tepla spolu s 47,7 gigawatthodiny elektrické energie. Letos se očekává další zefektivnění provozu.
"Na podzim jsme dokončili dva významné projekty snižující emise a energetickou náročnost výroby. Zprovoznili jsme velkokapacitní drtič, který zpracovává odpad třikrát rychleji než doposud a je méně náročný na údržbu i spotřebu energie, a instalovali jsme absorpční tepelné čerpadlo, které umí transformovat dosud nevyužité odpadní teplo na teplotu vhodnou k vytápění," řekl předseda představenstva Filip Leder (KDU-ČSL).
Firma postupně investuje do vozového parku a starší auta nahrazuje ekologičtějšími. Loni k dosavadním osmi vozidlům na CNG pohon pořídila dalších pět.
Popeláři v uplynulém roce svezli 86 000 tun odpadu z 37 sběrných středisek a z bezmála 67 000 nádob na směsný komunální a tříděný odpad. Kromě toho společnost vyvážela odpad ze 26 stanovišť podzemních kontejnerů, o osm více než v předešlém roce. Letos k nim přibyla stanoviště v Ořešíně a Obřanech. Na dotřiďovací linku se loni navezlo rekordních 10 000 tun papíru a plastu, což je na hraně její kapacity. Letos začne stavba nové, automatické linky, která zvýší kapacitu a kvalitu dotřiďování.
SAKO Brno je akciová společnost, jejímž stoprocentním vlastníkem je město Brno. Zaměstnává 470 lidí, rozdělených do divizí Svoz, Správa a ZEVO.*
-čtk-