12.10.2020 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rozhodnutí soudu v případě skládky u Jindřichova Hradce neovlivní zpětné vymáhání doplatků za skládkování ve Středočeském kraji

Verdikt Nejvyššího správního soudu (NSS) v případě využívání materiálu Rekosol na skládce v Jindřichově Hradci nebude mít vliv na zpětné vyměřování poplatků na skládkách ve Středočeském kraji. Redakci časopisu Odpady to potvrdil Krajský úřad Středočeského kraje. Společnost AVE CZ, jejíž kasační stížnost v kauze Rekosol uznal soud jako důvodnou, si verdikt ve svém mediálním vyjádření vyložila jako potvrzení správnosti svého postoje ve sporu s městem Čáslav. Podle hejtmanství to tak ale není.

„KÚ Středočeského kraje obdržel rozhodnutí MŽP ČR v rámci odvolacího řízení k vyměřování poplatků, jejichž obsahem je vázán. Proto v současné době postupujeme dle tohoto rozhodnutí. Rozhodnutí NSS nebude mít vliv na vyměření či nevyměření poplatků. KÚSK musí respektovat rozhodnutí MŽP,“ sdělila časopisu Odpady Helena Frintová z tiskového oddělení hejtmanství, které má v gesci vyměřování poplatků.

Podle rozhodnutí senátu NSS by správní orgány a případně i soudy měly vždy posuzovat každý jednotlivý případ zvlášť, a nevytvářet precedent pro všechny podobné spory. Není sice možné paušálně odmítnout využívání odpadu pro sanace a technické zabezpečení skládky v první fázi provozu, jak dosud zákon vykládala Česká inspekce životního prostředí a některé soudy, ale nelze ani pokaždé takové nakládání s odpady hodnotit jako využití a tím pádem ho ani nevykazovat. O rozhodnutí jsme psali zde.

Společnost AVE CZ, která stížnost podávala, si vyložila verdikt jako potvrzení svého postoje v případě sporu s čáslavskou radnicí. „Ukázalo se tak, že hlavní argument města Čáslav a následně správních orgánů, totiž že odpady nelze údajně v první fázi provozu skládky využívat, není pravdivý,“ uvedl jednatel AVE Roman Mužík.

S tím však nesouhlasí nejen Středočeský kraj, ale také vedení města Čáslav, které ve sporu požaduje zpětně vyměřit poplatky za odpad, ukládaný na skládku pod jiným evidenčním číslem, za který v posledních letech nedostala příslušnou částku. „Za důležité považujeme i to, že Nejvyšší správní soud v odůvodnění rozsudku (čl. VI bod 26) vyjádřil jednoznačné stanovisko, že odpady použité na tvorbu tzv. konstrukčních prvků skládky podléhají povinnosti tvorby finanční rezervy dle § 49. odst. 1 zákona o odpadech,“ uvedl v reakci na mediální prohlášení firmy čáslavský starosta Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny).*

Shrnutí celé kauzy připravujeme do listopadového čísla časopisu Odpady.

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down