Recyklované stavební materiály jsou v Česku stále oblíbenější, šetří náklady

Na českých stavbách se využívá stále více recyklovaného materiálu. Ten stavbařům šetří náklady v době rostoucích cen stavebnin až o 30 procent. Kvalita recyklátů je přitom stejná nebo jen nepatrně horší než u tradičních materiálů. Shodli se na tom zástupci stavebních firem a prodejců stavebnin. Nejčastěji se podle nich využívá recyklovaný beton, kamenivo či asfalt.

Podle firem do budoucna využití recyklovaného materiálu i nadále poroste. Vzhledem ke stavebním normám ale v určitých segmentech nenahradí tradiční nerecyklované konstrukce. Poměrně drahý je u výroby recyklovaných materiálů podle oslovených odborníků jejich technologický vývoj. Náklady ale snižují takřka nulové výdaje za již použitý materiál, který není třeba znovu těžit nebo produkovat.

Recyklace co nejblíž stavbám

Velkou roli také hraje, v jaké vzdálenosti od staveb k úpravě stavebnin dochází. Stavební společnosti se proto snaží recyklovat materiál co nejblíže stavenišť, čímž následně ušetří peníze i za logistiku. "Jednoznačně jde o úspory, hlavně díky tomu, že úprava drcením a tříděním se uskutečňuje blízko stavby, což šetří náklady na dopravu a nakládání s odpady. Oproti nově nakupovanému materiálu jde o úspory deset až 30 procent," sdělil vedoucí technického vývoje Skansky Bohuslav Slánský.

V českých provozech se podle výkonného ředitele pro východní Evropu výrobce stavebního materiálu Saint-Gobain Tomáše Rosáka nahrazuje recyklovanými materiály více než 20 procent vstupních surovin. "V roce 2022 šlo o 340 000 tun základních surovin, to jsou pro představu desetitisíce nákladních aut. Recyklaci nahrávají rostoucí ceny surovin, technologie recyklace se tak stávají ekonomicky dostupnými a reálnými," řekl Rosák.

Recykláty tvoří až patnáct procent ve stavbách

Recykláty se nejčastěji využívají u pozemních prací či u podkladních vrstev dopravních staveb. "Recyklovaný materiál využíváme nejčastěji k zásypům, terénním úpravám nebo například ke zpevnění povrchu staveniště," uvedl mluvčí Metrostavu Radim Mana. "Výrobky z recyklátu, které používáme nejsou jen klasické inertní stavební hmoty, ale třeba i ocel nebo izolace. Na našich stavbách používáme recyklovaný materiál z přibližně z deseti až 15 procent," dodal.

Zdeněk Militký, ředitel divize stavební chemie a suché výstavby ve Stavebninách DEK, uvedl, že se kvalita recyklovaného stavebního materiálu odvíjí od technologického postupu a od jakosti vstupních surovin. Právě kvalitní výroba recyklovaných stavebnin a zvýšena cena u původních materiálů je tak podle něj důvodem, proč se obnovitelné materiály budou využívat stále častěji také v budoucnu. Neobnovitelný materiál se ale v blízké době zcela využívat nepřestane, dodal.

"Recyklace nejsou využitelné na všech druzích staveb a ve všech materiálech. Například u náročných betonových konstrukcí nebo do stabilizačních vrstev železničních tratí budeme určitě využívat tradiční suroviny," dodal Slánský.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down