01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Recyklační technologie SDO mohou zpracovat třikrát více

Stavební a demoliční odpady představují hlavní materiálový tok v oblasti odpadů. Rozvoj recyklace s cílem minimalizovat jejich objemy je proto velmi žádoucí a má také značný vliv na indikátory sledující množství ukládaných odpadů.

V České republice představují stavební a demoliční odpady (SDO) zhruba čtvrtinu až třetinu produkce všech odpadů. V řadě zemí EU mají dle dostupných statistických údajů dokonce výrazně vyšší podíl - v Rakousku, Německu a Holandsku je to více než 50 % (Eurostat, 2010).

HLAVNÍ ODPADOVÝ PROUD

Stavební a demoliční odpady vznikají v souvislosti se stavebními pracemi. Nejčastěji se jedná o odpad vzniklý při demoliční činnosti pozemních a dopravních staveb, při realizaci nových staveb se jedná zejména o výkopovou zeminu a kamenivo. Recykláty vyrobené ze stavebních a demoličních odpadů šetří významně nerostné surovinové zdroje - a to jak kamenivo, tak také ropu (asfalty). Produkce recyklovaného kameniva ze stavebních a demoličních odpadů se pohybuje v jednotlivých zemích EU kolem 5 % až 15 % produkce přírodního stavebního kameniva.


Systém sběru stavebního a demoličního odpadu bývá velmi často regulován obcemi, které jsou ve svých vyhláškách oprávněny stanovit způsoby nakládání se SDO. V tomto případě obec podle své velikosti může stanovit jedno až několik středisek, kde je vzniklý stavební a demoliční odpad přímo recyklován nebo mezideponován. V ČR obce neprovozují přímo recyklační linky na zpracování stavebního a demoličního odpadu, ale řada z nich vlastní mezideponie na dočasné uložení tohoto materiálu před vlastní recyklací.

KAPACITY RECYKLAČNÍCH ZAŘÍZENÍ

Řada stavebních firem pořizuje vlastní drtiče a třídiče pro recyklaci a vyrobené recykláty používá pro svoji potřebu. Podle šetření provedeného ze strany Asociace pro rozvoj recyklace stavebních materiálů počátkem roku 2011 je v ČR přibližně 88 podnikatelských subjektů, které vlastní jedno nebo více strojních zařízení pro recyklaci stavební a demoliční sutě a mají veškerá nutná povolení a souhlasy k nakládání se stavebními a demoličními odpady. Tyto firmy provozují po celém území ČR (ale občas také v zahraničí - např. Slovensko, Bulharsko, Srbsko) celkem 133 drtičů (většinou mobilních) s celkovou reálnou hodinovou kapacitou zpracovávaného materiálu zhruba HK = 9700 tun/hod a 105 třídičů (také v převážné míře mobilních).

Celková roční kapacita recyklačních zařízení v současnosti dosahuje (při předpokládaném ročním časovém využití 1500 hodin) hodnotu 14,55 milionů tun ročně, přičemž však množství recyklovaných stavebních a demoličních odpadů se podle databáze ARSM pohybovalo v rozmezí 4,7 mil. tun (2006) až 6 mil. tun (rok 2007). Z uvedených čísel je zřejmé, že v ČR je výrazný nepoměr mezi výrobní kapacitou strojních technologií pro recyklaci stavebního a demoličního odpadu a produkcí recyklátů z něj vyrobených. Kapacitně je obor recyklace stavebních a demoličních odpadů v současnosti nastaven tak, že by byl schopen zpracovávat 2,5 až 3krát vyšší objemy, než které jsou pro recyklaci k dispozici.

Disproporci mezi výkonností pořízené technologie (většinou mobilního drtiče a třídiče a s tím související další stroje - např. nakladače a rypadla) řeší jejich provozovatelé tím, že nabízejí své služby (zejména v období mimo stavební sezónu) v kamenolomech, kde pracují jako sekundární, případně terciární drtiče přírodního stavebního kamene.

doc. Ing. Miroslav Škopán, CSc.
VUT v Brně
Fakulta strojního inženýrství

 

ZPŮSOBY SBĚRU SDO

Původce, resp. držitel odpadu jej odevzdá v závodě, který materiál přímo recykluje.

Původce, resp. držitel odpadu jej odevzdá v mezideponii stavebních a demoličních odpadů (jejíž provozovatel má souhlas k nakládání se stavebními a demoličními odpady). V těchto mezideponiích probíhá vlastní recyklace kampaňovitě, podle množství uložených SDO,

Vzniklý stavební a demoliční odpad se recykluje přímo v místě svého vzniku. Pokud je recyklát vyrobený tímto způsobem opět užit při následné stavbě v místě majitelem demolované (rekonstruované) stavby, nestává se podle zákona 185/2001 Sb. o odpadech ve znění násl. předpisů dle §3 odst 1 odpadem (proto takto recyklovaný stavební a demoliční odpad není zahrnut do statistik nakládání s odpady).

 

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ VZNIK STAVEBNÍHO A DEMOLIČNÍHO ODPADU

Charakter stavby, ze které SDO pochází - demolice, rekonstrukce nebo nová stavba/nadzemní, liniová, tunel.

Množství a druhové složení SDO.

Způsob provádění demolice (selektivnost - důsledné oddělování jednotlivých druhů SDO).

Mezideponie pro dočasné ukládání SDO velmi často vlastní obce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down