Situace v evropském průmyslu železa a oceli není dobrá a ovlivňuje už i výkupy železného šrotu. Jak se s tím vyrovnávají čeští šrotaři? Odpovídal nám Alexandr Bolcek, jednatel společnosti AB Metal Recycling s. r. o. ze Sokolova a člen Svazu výkupců a zpracovatelů druhotných surovin, který se účastnil jednání o tomto tématu v rámci organizace EURIC v Bruselu.
* Jaká je dnes situace ve výkupu kovů?
Výkupní ceny jsou na historickém minimu, protože z Číny se valí dotovaná ocel. Evropské železárny a slévárny jim nejsou schopny konkurovat a omezují výrobu (měli jsme tu před pár dny nákupčího velkých železáren, který tvrdil, že mají zakázky jen na první čtvrtletí a ve třetinovém objemu). Na minimální úrovni je i cena rudy, stejně řada dalších komodit (ropa, dřevo). V důsledku toho dramaticky klesá zájem o železný šrot, protože vyrábět železo ze šrotu je drahé. Přestože při výrobě železa z rudy mají výrobci náklady na koks a další suroviny, pořád to pro ně vychází lépe. Aby se ocelářům vyplatilo vyrábět ze šrotu, museli by ho nakupovat tak za dvě koruny za kilo. Jenže tak levný šrot se zase nevyplatí nám.
* Hovořili jste v Bruselu o možných způsobech řešení?
Ptali jsme se, jestli zavedou nějaká omezení, aby ochránili trh – například cla na zahraniční produkty. Řekli nám, že o tom neuvažují, ale stejně si myslím, že unie i státy by měly toto odvětví nějak chránit. Jedna ze zásad nedávno zveřejněného oběhového balíčku je, že suroviny by se měly zpracovávat v Evropě. „Ocelářská“ recyklační linie v Evropě je teď ohrožena a může skončit podobně jako skončil náš textilní průmysl. Jediná možnost, která mě napadá, je zadotování odvětví, tak jako Čína dotuje své ocelárny.
Paradoxní je, že Evropa nemá dostatečné kapacity na zpracování veškerého sebraného železného šrotu a vyváží víc této druhotné suroviny, než sama spotřebuje. Většina z tohoto šrotu míří právě do zemí třetího světa. To je přesně ta situace, kterou chce změnit balíček k oběhovému hospodářství
* Jak vidíte situaci např. v rámci firem sdružených v SVDS?
Hodně jsem uvažoval, co budeme dělat. Rok 2016 bude pro firmy z oboru kritický a řada z nich nejspíš odpadne.*
Celý článek si můžete přečíst v lednovém čísle časopisu Odpady, který vyjde v druhém týdnu ledna.