01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Recyklací k bankrotu?

Základní tón v oblasti regulace obalů z pohledu ochrany životního prostředí udává směrnice 94/62/EC Packaging and Packaging Waste Directive.Novela této směrnice prošla prvním čtením v Evropském parlamentu a zdá se, že razantním způsobem zasáhne výrobce baleného zboží v celé Evropě, Česko...

Základní tón v oblasti regulace obalů z pohledu ochrany životního prostředí udává směrnice 94/62/EC Packaging and Packaging Waste Directive.

Novela této směrnice prošla prvním čtením v Evropském parlamentu a zdá se, že razantním způsobem zasáhne výrobce baleného zboží v celé Evropě, Česko nevyjímaje. Vzhledem k ekonomickým dopadům plynoucím z plnění požadavků směrnice, v žádném případě tuto záležitost nelze brát jako věc týkající se "pouze" ekologie, či firemních ekologů.
Dopad na chod firem
Naopak je to otázka obchodních vztahů. Ať již nákupu balených surovin, obalových prostředků, či prodej finálních balených produktů. Náklady spojené s plněním požadavků evropské obalové legislativy mohou mít značný dopad na zdárný chod firmy a je v rukou nejvyššího managementu, aby účinně v této oblasti lobboval. Že se nejedná o plané hrozby, stačí nahlédnout do připravovanou novelou nastolených požadavků na minimální recyklační kvóty, kterých musí být dosaženo již v roce 2008(tab. 1).

U některých obalů, například kovových obalů, paradoxně i díky tomu, že u nás nedošlo k rozšíření nápojových plechovek v tak velké míře jako v západní Evropě (konzervativní pivní Čech nedá prostě na láhev dopustit), zvýšení recyklace řádově třikrát ovšem nastoluje potřebu změny systému sběru. Poplatky do Autorizované obalové společnosti Eko-kom lze tedy očekávat nikoliv také "pouze" třikrát vyšší, ale je reálné, že vzrostou více než desetinásobně. A prakticky dosáhnou v této komoditě hodnoty nejdražšího evropského systému Duales System Deutschland AG (tab. 2).

Kde se zastaví požadavky
A co bude dál? Kde se zastaví požadavky na recyklaci? Bude u nás překročena nepřekročitelná hranice 100 %? Jak kvóty ovlivní trh s obaly? Diskriminují kvóty některé materiály? Zálohování nevratných obalů? Kterých -na nápoje, na potraviny? Krabic na boty? Beden na televizory? Nebo raději všech? Jsou nějaké racionální hranice?
Proč například recyklovat dřevo? Palety v důsledku toho podražily o 20-30 korun. Je svážení odpadu z palet, vytahování hřebíků, výtěžnost kolem 20 % a zbytek stejně ke spálení opravdu přístup slučitelný se šetrným postojem k prostředí, ve kterém žijeme?
Porovnejme údaje v tabulce č. 2, v posledním sloupci, tj. poplatky do německého duálního systému s údaji v tabulce č. 3, tj. kolik se za vložené peníze zrecykluje. Vidíme, že i v obalových odpadech platí, že za peníze lze pořídit hodně a za poplatek 45 Kč/kg lze dosáhnout u plastů skutečně špičkové míry recyklace 87 %. Pro představu, stojí-li PE fólie 60 Kč/kg, zaplatíte dalších 45 Kč/kg Systému Zeleného bodu (DSD). Opravdu to chceme?
Je možné získat více recyklátu, než je použitých obalů? Zázrak? Ani nasypání obalů do množivého reaktoru by nepomohlo. Stačí ale do popelnic, kontejnerů či pytlů na papír a lepenku vedle použitých obalů pravidelně a hojně přidávat časopisy a denní tisk -hravě se překonají socialističtí úderníci.
Dalším často diskutovaným úskalím, zejména v kandidátských zemích, je označování. Již zmíněná evropská směrnice a na ní navazující rozhodnutí 97/129/EC, které kromě jiných opatření doporučují (nebo nařizují?) zavedení označování obalů pro optimální způsoby využití odpadů z těchto obalů.
Mezinárodní konference
Nahlédnutí do relativně krátké, ale také hektické historie vývoje evropských environmentálních obalových pravidel, zmapování současného stavu v středoevropském a východoevropském regionu, nastínění možných směrů dalšího vývoje si dali za cíl pořadatelé mezinárodní konference Central & Eastern European Conference on Packaging. Očekávají se diskuse korektní, ale přiměřeně ostré -odpovídající horkým tématům. Uvidíme, jak v nich obstojí klíčový řečník Julian Carroll, výkonný ředitel Průmyslového sdružení pro obaly a životní prostředí EUROPEN z Bruselu a zda se podaří položit základy jednotného označování v souladu se směrnicí a zavedenými zvyklostmi v rozvinutých ekonomikách.
Konferenci pořádá European Packaging Institute, Lipsko. Organizačně ve spolupráci s Veletrhy Brno, a. s. konferenci zajišťuje obalová asociace SYBA. Konference se uskuteční ve dnech 22. - 23. května 2003 v areálu brněnského výstaviště, v pavilonu A, v sálu Morava.
Vzhledem k přednášejícím z více než desítky zemí a předpokládané účasti posluchačů, zejména ze střední a východní Evropy, je zajištěno simultánní tlumočení čeština -angličtina - ruština - němčina.
Hlavními tématy budou:
Směrnice 94/62/EC o obalech a obalových odpadech - vedle ochrany životního prostředí zajišťuje fungování volného trhu. Historický vývoj a budoucí trendy evropské obalové legislativy včetně navazujících technických norem (novela směrnice).
Odpady z obalů - systém využití v Česku (1. 1. 2002) a na Slovensku (1. 1. 2003).
Zálohy na nevratné obaly na nápoje - šok v Německu.
Značení obalů: požadavek směrnice na straně jedné a jeho aplikace v národních předpisech Německa, Rakouska, Pobaltí, Slovenska, Polska, Maďarska, Ukrajiny, Ruska, Běloruska a Česka.
Aktuální obalová legislativa ve východní Evropě.
Vlado Volek,
obalová asociace SYBA, Praha
www.syba.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down