Za recyklaci PET lahví je v celém Švédsku zodpovědný od roku 1994 jediný podnik, AB Svenska Returpack. Švédsko je však mezi skandinávskými zeměmi více méně výjimkou. V Dánsku, Norsku a Finsku nerecyklují prakticky vůbec. V roce 1994 odevzdali severští zákazníci zpět do švédských obchodů celkem 22,7...
Za recyklaci PET lahví je v celém Švédsku zodpovědný od roku 1994 jediný podnik, AB Svenska Returpack. Švédsko je však mezi skandinávskými zeměmi více méně výjimkou. V Dánsku, Norsku a Finsku nerecyklují prakticky vůbec. V roce 1994 odevzdali severští zákazníci zpět do švédských obchodů celkem 22,7 miliónu PET lahví. O rok později to však již bylo třikrát tolik (73,5 miliónu) a v roce 1998 překročili rekord: v desetimiliónové zemi se poprvé přehoupli přes hranici 100 miliónů (přesně 117,3 mil. recyklovaných lahví). Devět z každých deseti prodaných PET lahví (ročně se jich v největší skandinávské zemi prodá na 130 miliónů) se tedy vrací k opětovnému využití. Představuje to 5000 tun znovu využitelných plastů.
Z každé lahve prodané v obchodě obdrží Returpack 0,89 nebo 1,79 švédských korun (od 3,80 Kč do 7,70 Kč) v závislosti na velikosti balení a dalších 0,50 SEK jako administrativní poplatek. Proto může podnik prodávat všechny vrácené a vyčištěné lahve k novému použití za šrotovou cenu 1,50 švédských korun (asi 6,45 Kč). Cílem AB Returpack je vyrovnání příjmů a výdajů na recyklaci tak, aby byl výsledný zisk nulový.
Automat pro recyklaci je prakticky v každém větším švédském obchodě s potravinami. PET-lahve jsou lisovány již tam a později přepravovány do sběrných centrál. Existuje však i jinde běžná cesta, kdy jsou lahve zpracovávány až v třídícím centru. Láhve k recyklaci se exportují do dvou podniků v Nizozemsku. Aby se vyplatila výstavba vlastní továrny pro recyklaci, musel by být objem kolujících PET-lahví přibližně dvojnásobný.