Pro vybrané typy plastů představuje nová technologie recyklace založená na jejich rozpouštění ve specifických typech rozpouštědel nejen zdroj velmi čistých a hodnotných recyklátů, ale také způsob odstranění některých odpadů obsahujících plasty bez rizika vzniku toxických dioxinů, jako např. při jejich spalování.
Z nejméně 20 000 t expandovaného (pěnového či lehčeného) polystyrenu EPS, správněji PS-E, který se v Německu spotřebovává na obaly, se pouze 20 % vrací jako recyklát do nových obalů. Zbytek se nehospodárně (98 % objemu představuje vzduch) dopravuje na skládky, k energetické recyklaci do spaloven (kde končí asi 50 000 t plastových odpadů), skončí jako příměs v půdě jako květinářská zem či na lehčení cihlářské hlíny anebo se exportuje.
Další odpad vzniká ve stavebnictví, kde se ročně v Německu (podle údajů BASF za rok 2000) spotřebuje na lehčené stavební hmoty a izolace asi 9 mil. m3 EPS a asi 1,3 mil. m3 tvrdých pěn z extrudovaného XPS či PS-X. Přitom podle údajů přiložené tabulky se v roce 2001 do SRN dovezlo 39 917 t polystyrenových (PS) odpadů, ale vyvezlo 68 654 t PS odpadů především do HongKongu a Nizozemska (údajně z části pro reexport do Asie). Na dovozu se hlavně podílí 11 073 t z Maďarska a 9023 t z České republiky.
CreaSolv pro recyklaci EPS
Společnost Creacycle GmbH, Grevenbroich realizovala technologii materiálové recyklace styrenových plastů CreaSolv(R), určenou především pro EPS a PS z obalů a z elektrošrotu.
Proces recyklace je založen na jednoduchém schématu: odpad - rozpuštění - filtrace - srážení - sušení - recyklát. Použité extrakční médium obsahuje pouze 20 % těkavých organických látek (VOC), pracuje v uzavřeném okruhu a lze ho recyklovat destilací. Kvalitní recyklát se získává i recyklací přepravek na ryby, které dosud končily ve spalovnách, je bez zápachu a je vhodný i na výrobu regranulátu.
Separace PS z elektrošrotu
Běžná recyklace PS a dalších styrenových plastů ABS (akrylonitril-butadien-styren) a rázuvzdorného PS-I či PS-HI z elektrošrotu na kvalitní recykláty a regranuláty i jejich likvidace spalováním je komplikována vznikem vysoce toxických reakčních produktů z aditiv, jako jsou požární retardéry na halogenové bázi (především bromové). Navíc se z PS při nedokonalém spalování uvolňuje obtížný, jedovatý a karcinogenní monomer styren.
Při procesu CreaSolv zůstávají toxické látky v roztoku, z něhož je lze oddělit a oddělené účinně likvidovat. Podle zkoušek se množství vznikajících PBDD/F z recyklátu snižuje proti vznikajícím PBDD/F v původním polymeru o více než řád a nepřekračuje hodnotu 250 pg.g-1 polymeru.
Spalování vedle nákladů asi 400 eur/t znamená také zdroj nežádoucích emisí CO2, zatímco recyklace elektrošrotu CreaSolv vyrábí plnohodnotný PS recyklát s cenou 0,50 eur/kg (což je nepatrně méně než polovina ceny primárního granulátu). Při očekávání možnosti zpracovat ročně asi 50 000 t elektrošrotu tímto procesem se nabízí obchodní potenciál asi 45 mil. eur ročně.
Hledá se provozovatel technologie
Creacycle hledá v Německu provozovatele své technologie, který má k dispozici velká množství EPS a má zájem o produkci levných granulátů pro výrobu EPS na obaly a stavební izolační materiály, označené jako výrobek ze 100 % recyklovaného PS. Na tyto výrobky je možno získat subvence, např. od Duales System Deutschlands, a různé daňové úlevy.
Nová technologie recyklace plastů selektivním rozpouštěním není zcela neznámá. V Japonsku podobně recyklují EPS firmy Styrochem a Sony a produkce jejich recyklátu trvale stoupá. V Itálii spouští firmy Solvay a BASF společný podnik VINYLOOP(R) na extrakční recyklaci PVC nákladem 10 mil. eur.
- ab -
|