01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Recyklace fosforu z kalů

Zásoby fosforu, který se těží hlavně v Jižní Africe, Číně a Maroku, podle odhadů vystačí ještě asi sto let, jeho cena prudce stoupá a nelze ho nahradit jinými látkami. Proto se uvažuje o jeho recyklaci z již vyrobených produktů. Loni v říjnu byl spuštěn projekt EU s názvem SUSAN (= Sustainable and...

Zásoby fosforu, který se těží hlavně v Jižní Africe, Číně a Maroku, podle odhadů vystačí ještě asi sto let, jeho cena prudce stoupá a nelze ho nahradit jinými látkami. Proto se uvažuje o jeho recyklaci z již vyrobených produktů.

Loni v říjnu byl spuštěn projekt EU s názvem SUSAN (= Sustainable and Safe Re-Use of Municipal Sewage Sludge for Nutrient Recovery), zaměřený na získávání fosforu z komunálních odpadů a kalů.

V této technologii jsou kaly nejprve vystaveny účinku vysokých teplot, a poté chemicky upravovány. Výsledkem je látka obsahující více než 90 % původního obsahu fosforu. V recyklátu zůstávají stopová množství kadmia nebo uranu či mědi, jde o množství hluboko pod zákonem vymezenou hranicí. Proces má vysokou spotřebu energie (je potřebná teplota kolem 1000 °C).

Jako určité řešení, které však není obecně přijímáno, se jeví spalování PVC, kdy dochází k (byť krátkému) vzplanutí, které však dává okamžitou vysokou teplotu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down