01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rakousko: hygienizace přímo v hromadách

Jedna z největších kompostáren v Rakousku leží nedaleko města St. Pölten. Rodinná firma zpracovává ročně na 23 tis. tun materiálu.

Kompost toto zařízení produkuje už šestnáct let a kromě drobné dotace při rozjezdu provozu jsou po celou dobu ekonomicky soběstační. Kompostárna zpracovává zelené odpady, kaly z čistíren odpadních vod a také bioodpad ze separovaného sběru z okolních měst. Majitel Hubert Seiringer k tomu říká: "Podíl jednotlivých druhů je zhruba třetinový. V bioodpadu z domácností představují odpady ze zahrad téměř 98 % objemu. Zbytek tvoří odpady kuchyňské. V zimě je jejich podíl samozřejmě větší."

Vstupní kontrola procesu je velmi důsledná, zvláště u kalů ČOV. Důvod je jediný: prodej kompostů. Z vyrobeného kompostu se 60-70 % prodává do domácností. Přímo na místě z něj míchají nejrůznější substráty. Zbytek, kolem 30 % výroby, odebírají farmáři jako hnojivo a ke zlepšení půdy.

KLÍČOVÁ JE KONTROLA

Technologie kompostárny je co nejjednodušší. Na kompostárně pracuje dvanáct lidí, ale jen dva se starají o samotný provoz, tedy překopávání atd. Zbytek jsou obchodníci a technologové. "Kompostář má jediný úkol - zkontrolovat, jestli bakterie správně pracují," říká s trochou nadsázky Hubert Seiringer. "Musí se kontrolovat tři věci: složení, vlhkost a vzduch."

Vstupní surovina se míchá z bioodpadu a strukturního materiálu, což je nadsítný podíl z vyhnilého kompostu nebo drcené dřevo. Vzájemné poměry se určují podle stavu vstupních složek. Při kompostování je důležité dodržovat odpovídající hladinu vlhkosti v hromadách a jejich dostatečné provzdušnění kyslíkem, aby byl zabezpečen aerobní proces.

OTÁZKY KOLEM HYGIENIZACE

Kompostárnu jsme navštívili v rámci exkurze, pořádané agenturou Zera. Provoz kompostárny vyvolal mezi zúčastněnými odborníky diskusi - hlavně přístup k hygienizaci bioodpadů.

Při intenzivním kompostování v denně překopávaných hromadách se čidly kontinuálně sleduje teplota a vlhkost. Proces se upravuje tak, aby optimálně probíhal proces hygienizace, tj. aby substrát setrval při 60 °C dostatečně dlouhou dobu. Tento proces se dokumentuje v provozních denících, které slouží jako doklad, že v kompostu proběhla hygienizace.

Hubert Seiringer k tomu říká: "Požadavky na hodnoty k hygienizaci dodržujeme bez obtíží. Kompost se vícekrát ročně na výstupu z procesu kontroluje na patogeny. Za celých šestnáct let provozu jsme neměli žádný problém."

Jelikož u nás je nutné hygienizovat za poměrně přísných podmínek určité odpady (např. z kuchyní nebo domácností) před vstupem do procesu kompostování, vzbudila tato praxe mezi účastníky exkurze velké překvapení.

"Když uděláte všechno podle toho, jak to chce EU, budete muset všechno spálit," uzavírá Hubert Seiringer. "Musíte se rozhodnout, jestli chcete vyrábět z biologických odpadů kompost. Pokud ano, musíte si nastavit legislativu tak, aby to bylo možné."

-kce -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down