Řada zemí již zakročila proti jednorázovým obalům nebo taškám, cílí hlavně na omezení plastů

V Česku se blíží schválení zákazu jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček, jak jej vyžadují předpisy Evropské unie. Nejsme sami, kdo zavádí nebo připravuje legislativu pro podobná nařízení. Trend snižování spotřeby plastů je celosvětový.

Čisté parky v USA
Například Spojené státy Americké chtějí do roku 2032 úplně přestat na státních pozemcích používat jednorázové plastové obaly. Sdělila to ministryně vnitra Deb Haalandová. Opatření se bude týkat i národních parků a má pomoci omezit hlavní zdroj plastového odpadu, jehož recyklace v USA stagnuje.

Haalandová vydala pokyn, který vyzývá k omezení nákupu, prodeje a distribuce jednorázově použitelných plastových výrobků a obalů na pozemcích spravovaných Ministerstvem vnitra. Jedná se o 1,9 milionu kilometrů čtverečních a plnění tohoto cíle má být rozfázováno do roku 2032. Plastové obaly mají být nahrazeny kompostovatelným nebo stoprocentně recyklovatelným materiálem.

Mnoho plastového odpadu končí v oceánech, podle Ministerstva vnitra tvoří plasty 80 % veškerého odpadu nalezeného na povrchu oceánských vod. USA mají s odpadem potíže, protože mnohé země přestaly povolovat import tohoto materiálu.

Jak píše agentura AP, nařízení znamená obrat oproti politice administrativy minulého prezidenta Donalda Trumpa, která národním parkům komplikovala možnost vyhlašovat zákaz prodeje nápojů balených v plastu. K zákazu přikročil jen zlomek ze 400 amerických národních parků.

Pokrokové Skotsko
Ve Skotsku začal v červnu platit zákaz jednorázového používání plastů. V zemi se jich ročně spotřebovalo kolem 700 milionů. Skotsko je tak první částí Velké Británie, která toto opatření zavedla. Zákaz, který zahrnuje převážně různé jídelní pomůcky a obaly, obsahuje výjimky, aby k jednorázovým plastům měli stále přístup lidé, kteří je potřebují například ze zdravotních důvodů, stojí v tiskovém prohlášení skotské vlády.

Podle Sarah Brownové, manažerky kavárny v Aberdeenu, bylo dosud velmi jednoduché sehnat plastové příbory. „Ostatní varianty byly buď drahé, nebo to byly dřevěné příbory, kterými někteří lidé nechtějí jíst. Lidé jsou na plasty zvyklí a nikdo moc nepřemýšlí nad tím, odkud se berou, nebo kam pak jdou,“ řekla Brownová stanici BBC.

Zákon se kromě plastových příborů týká například plastových brček, talířů nebo pěnových kelímků a jiných jídelních obalů. Vymáhání zákona bude odpovědností místních úřadů, které mohou za jeho porušení podnikům udělit pokutu až 5000 liber (asi 145 000 korun).

Britská vláda slíbila, že zakázané produkty co nejdříve vyjme ze zákona o vnitřním trhu, který by jinak značně omezil funkčnost skotského zákona o jednorázových plastech. „I když jsme otrávení z toho, že výjimka nevejde v platnost už 1. června, stane se tak brzy, což znamená, že tento důležitý zákaz bude platit napříč celým Skotskem,“ uvedla Lorna Slaterová, skotská ministryně pro ekologii a cirkulární ekonomiku.

Skotský zákaz se totiž zatím vztahuje jen na plasty vyrobené ve Skotsku, nebo dovezené ze zemí mimo Británii, takže podniky mohou plasty získávat ze zbývajících částí Británie, tedy z Anglie, Walesu či Severního Irska.

Španělské restaurace jsou příkladem
Nedávno jste se v časopise Odpady mohli dočíst také o tom, že restaurace a bary ve Španělsku musí nově dát zákazníkovi zdarma v karafě kohoutkovou vodu, když o to požádá. Nařizuje to zákon o odpadech, který vstoupil v platnost v dubnu a jehož cílem je mimo jiné snížit spotřebu jednorázových plastů. Několik opatření tohoto zákona začne platit od ledna 2023, od kdy například budou muset větší obchody s potravinami umožnit zákazníkům nákup potravin do vlastních obalů a nádob.

Kohoutkovou vodu v karafách mnohde v Evropě už restaurace nabízejí s cílem omezit spotřebu balené vody, a tudíž i plastů. V některých státech už je to povinné, například v Itálii a nyní také ve Španělsku. V jiných zemích je to už ale běžná praxe i bez zákona. Od ledna 2023 budou muset obchodníci s potravinami s plochou 400 metrů čtverečních a větší prodávat na pětině plochy zboží bez primárního obalu, prodávané volně ložené nebo do opakovaně použitelných obalů. Kromě toho budou muset akceptovat opakovaně použitelné obaly, které si zákazníci sami přinesou – sáčky, lahve či plastové krabičky. Obchodník bude nicméně moci odmítnout potravinu do takové nádoby dát, pokud se mu nebude zdát čistá.

Kanada a radikální přístup
Také kanadská vláda zakáže dovoz a výrobu plastových tašek, polystyrénových krabiček na jídlo, plastových brček, příborů, míchacích tyčinek a kroužků, které drží pohromadě plechovky nápojů v balení po šesti. Prodej těchto výrobků má skončit příští rok a jejich export na konci roku 2025. Kanada podobný zákaz ohlásila už dříve, ale jeho uvedení do praxe se zpozdilo. Ministr životního prostředí Steven Guilbeault v druhé polovině června ohlásil zákaz včetně konkrétního časového harmonogramu. Původně země chtěla tyto materiály zakázat na svém území, ale hodlala je dále vyvážet.

Zákaz je vydáván na základě zákona, který řadí plasty mezi toxický materiál. Sdružení výrobců plastů se ale s vládou soudí, protože se zařazením plastů k toxickým látkám nesouhlasí. Proces se má konat letos.

Premiér Justin Trudeau poprvé slíbil postupné odstavování výroby plastů a jejich používání v roce 2019. Podle něj by se Kanada měla do konce tohoto desetiletí zbavit plastového odpadu. Zákaz měl podle Trudeauova původního oznámení začít platit loni. Předtím ale mělo být vydáno vědecké posouzení plastů, které zdržela epidemie covidu-19.

Podle studie, již roku 2019 vydala kanadská organizace Environment and Climate Change Canada, se ten rok v Kanadě vyhodilo 3,3 milionu tun plastů, z nichž skoro polovina byly obaly. Recyklována nebyla ani desetina, většina plastů byla vyvezena na skládky, kde se budou rozkládat mnoho let.

Až 29 000 tun skončilo v přírodě a zamořilo parky, lesy, řeky a pobřeží. Nejčastěji tam po lidech zůstávají nedopalky cigaret, kelímky na kávu a obaly jídla.

-sol-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down