01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První vlna, druhá vlna: žádosti do OPŽP

Na konci října byla ukončena první výzva k předložení žádostí o dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí. Vzápětí za ní následuje vlna další.

Operační program Životní prostředí je druhým největším operačním programem České republiky. Pro období let 2007-2013 čerpá 18,4 % z celkového objemu 26,96 miliardy euro, určených ze Strukturálních fondů EU pro Českou republiku. Do životního prostředí by tedy mělo během příštích několika let přitéct 5,2 miliardy euro, což je v přepočtu 150 miliard Kč. V první vlně příjmu žádostí, která byla vyhlášena 29. června a ukončena 26. října, bylo připraveno 20 miliard Kč. Příjem projektů skončil podle Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) velmi úspěšně: bylo přijato téměř 700 žádostí na projekty za více než 18 miliard korun, což je přes 90 % alokovaných prostředků. Projekty budou v letech 2007 až 2010 financovány podle pravidla n+3. To znamená, že prostředky alokované na rok 2007 lze čerpat v průběhu následujících tří let. První výzva otevírala pět z celkem sedmi prioritních oblastí a zaměřovala se na ochranou vod a ovzduší, využití obnovitelných zdrojů energie (OZE), problematiku odpadů a starých ekologických zátěží a podporu environmentálního vzdělávání. Byla určena především pro žadatele z řad nepodnikatelských subjektů. "Výsledky první vlny předčily naše očekávání. Vzhledem k počtu a kvalitě připravených žádostí si v tuto chvíli dovolím odhadnout, že prostředky určené pro první výzvu budou úspěšně vyčerpány a Fond bude moci přidělit dotace všem úspěšným žadatelům," uvedl Leo Steiner, náměstek Úseku projektové přípravy a kontroly SFŽP ČR.

Žadatelé nyní musejí vyčkat, až budou dokončena jednání mezi Unií a Českou republikou, a OPŽP bude skutečně podepsán. Nyní se vlastně hlásí o peníze, které stát zatím nemá. Nicméně jednání jsou podle náměstkyně ministra Rut Bízkové prakticky u konce, takže by žadatelé měli být o úspěšnosti svých projektů vyrozuměni nejpozději do tří měsíců po ukončení příjmu žádostí.

PENÍZE A STRES

První vlna skončila úspěšně, žadatelé se však nevyhnuli obtížím i stresovým situacím. Mnoho z nich lze přisoudit tomu, že jde o zcela nové postupy, a jak žadatelé, tak administrativa se učí žádosti zpracovávat a vyřizovat. Některé obtíže jsou však vadou systému: aby mohl žadatel podat žádost na dotaci, musí mít stanovisko ČIŽP. Sama žádost na inspekci má patnáct stran příloh a ČIŽP má na její vyřízení 30 dnů. Jelikož je však výzva vypsána na poměrně krátké období (první výzva na zhruba 100 dnů, druhá na 70 dnů) a administrace žádosti je komplikovaná, dostávají se žadatelé pod značný tlak.

Náměstkyně Bízková k tomuto problému poznamenala: "Je nám známo, že v tomto ohledu je administrativní řešení poněkud napjaté, ale postupně se to bude zlepšovat. Například budou dlouho dopředu známy termíny vypsání výzvy, takže bude možné se na ně připravovat dopředu. Určitá nepohodlnost v současnosti by měla být vyvážena tím, že je ve výzvě hodně finančních prostředků, a ten, kdo přijde, má velkou šanci je získat."

"Potřebujeme tolik příloh, abychom mohli žádost posoudit," upozorňuje Ing. Eva Tylová z České inspekce životního prostředí. "Ve většině případů jde o přílohy, které žadatel stejně musí připravit pro samotnou žádost. Máme na vyřízení skutečně 30 dnů, ale naši pracovníci mají pokyn, aby se snažili vyřizovat žádosti co nejrychleji. Pověřili jsme oblastní úřady, aby zvážily, zda potřebují předložit všechny přílohy, také tím by se mohlo řízení zjednodušit.

Podle zástupců fondu není možné očekávat, že by se administrativní náročnost nějak výrazně zmenšila. Náměstek ředitele SFŽP Leo Steiner uzavírá: "Náročnost by měla být co nejmenší, ale jde o značný objem veřejných prostředků a je nutné je hlídat. Na druhou stranu je důležité, aby se to nepřehánělo a nebyli jsme papežštější než papež."

DRUHÁ VLNA

Druhá vlna byla oznámena na den přesně po čtyřech měsících od zveřejnění první vlny, tedy 29. 10. Žádosti bude možné podávat od 19. listopadu 2007 do 31. ledna 2008. V druhé výzvě jsou dvě miliardy korun, určené pro šestou z celkem sedmi prioritních oblastí Operačního programu Životní prostředí - zlepšování stavu přírody a krajiny. Je určena pro žadatele z řad krajů, měst a obcí, příspěvkových organizací, státních podniků a státních organizací, vysokých škol, občanských sdružení a obecně prospěšných organizací, právnických a fyzických osob - podnikatelů i nepodnikatelů.

V rámci druhé výzvy OPŽP bude dotováno např. odbahňování rybníků, regenerace parků a lesů, budování naučných stezek v chráněných územích, budování protipovodňové ochrany přírodě blízkým způsobem (např. soustavy polderů), budování a obnova městských lesoparků, založení a obnova mezí, remízků a větrolamů, stabilizace sesuvů půd apod. Žádosti mohou být podávány kromě krajských pracovišť Fondu i na krajská střediska Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), která má rovněž kontrolovat formální úplnost projektů a hodnotit je.

VÝHLED DO BUDOUCNA

Pro žadatele by měl OPŽP přinést řadu zjednodušení. Jde zejména o zrychlené financování projektů s platbami do třiceti dnů od předložení neuhrazených faktur. Budoucnost ukáže, zda tomu tak skutečně bude - dnes mnozí příjemci dotací z národních programů SFŽP čekají na proplacení faktur několik měsíců. "Fond je po stránce personální, metodické a softwarové plně připraven. Součástí příprav na OP ŽP bylo dokončení vlastního informačního systému Benefill, příprava informační a poradenské infrastruktury pro žadatele v krajích a zřízení tzv. zelené linky pro žadatele. Nyní na Fondu plánujeme protikorupční audit, který pomůže definovat rizika v procesu administrace evropských peněz," říká Petr Štěpánek.

Do konce tohoto roku je plánováno zveřejnění minimálně jedné další výzvy. Podle Rut Bízkové by se výzva měla týkat obnovitelných zdrojů. "Její konkrétní obsah ještě nemůžeme zveřejnit, protože ten závisí na naší dohodě s EU, kde jsou stále určité nejasnosti. Cíle jsou totiž financovatelné, teprve až jsou schváleny EU. Kdybychom cíle vyhlásili a nebyly schváleny EU, museli bychom je platit z našich národních zdrojů, které jsou značně omezené."

- jhm -

Podrobné informace, včetně kompletního textu druhé výzvy naleznete na www.opzp.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down