Průmyslová výroba v Evropské unii v březnu kvůli dopadům koronaviru prudce klesla. V zemích eurozóny propad proti předchozímu měsíci činil rekordních 11,3 procenta, v celé EU pak dosáhl 10,4 procenta. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat.
V březnu velká část zemí v Evropě zavedla omezující opatření s cílem zabránit šíření nemoci covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V únoru výroba v eurozóně klesla jen o 0,1 %, zatímco v celé EU zůstala beze změny.
Nižší byla výroba v průmyslu i ve srovnání s loňským březnem. V zemích platících eurem se snížila o 12,9 %, v celé unii pak o 11,8 %.
Výroba zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou například auta, pračky nebo televizory, v eurozóně proti únoru klesla o 26,3 %. Výroba kapitálového zboží pak zaznamenala propad o 15,9 %, zatímco výroba polotovarů se snížila o 11 % a výroba spotřebního zboží krátkodobé spotřeby o 1,6 %. Produkce energie klesla o čtyři procenta. Podobný byl vývoj i v celé EU.
Z jednotlivých členských zemí, ze kterých jsou údaje k dispozici, největší meziměsíční propad výroby zaznamenala Itálie (28,4 %), dále Slovensko (20,3 %) a Francie (16,4 %), tedy hlavně velcí producenti zboží dlouhodobé spotřeby a kapitálového zboží, upozornila agentura Reuters. Naopak v Irsku, které se zaměřuje na produkci potravin, výroba překvapivě o 15,5 % vzrostla a vyšší byla také v Řecku, Finsku a Litvě.
Meziročně se v EU i v zemích eurozóny nejvíce, a to o více než pětinu, propadla výroba kapitálového zboží a zboží dlouhodobé spotřeby. Výroba spotřebního zboží krátkodobé spotřeby zaznamenala jen mírný pokles. Největší propad, téměř o třetinu, zaznamenalo Lucembursko, vysoký byl pokles také v Itálii a na Slovensku. Naopak v Irsku, na Maltě a ve Finsku se výroba zvýšila.*
(ČTK)