Provozovatel elektrárny Fukušima začal vypouštět radioaktivní vodu do oceánu

Provozovatel poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima začal dnes vypouštět radioaktivní vodu do Tichého oceánu, uvedly agentury. Krok už dříve vyvolal kritiku a dnes ho opět odsoudila Čína. Premiér Jižní Koreje Han Duk-so podle agentury Reuters Japonsko vyzval, aby o vypouštění vody transparentně informovalo. Postupné uvolňování vody z asi tisícovky nádrží v areálu elektrárny, kterou v roce 2011 poškodily zemětřesení a cunami, má trvat příštích 30 let.

Souhlas mezinárodní agentury

S plánem Tokia zbavit se tímto způsobem radioaktivní vody v areálu elektrárny v červenci vyjádřila souhlas Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), podle níž je postup v souladu s celosvětovými standardy a bude mít "zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí". Pro uskladňování kontaminované vody v elektrárně už docházelo místo.

Odpůrci trvají na zastavení procesu

Rozhodnutí Tokia dnes nicméně kritizovalo čínské Ministerstvo zahraničí. Čína v prohlášení uvedla, že japonský plán zbavit se kontaminované vody z elektrárny je zásadním bezpečnostním problémem s dopady na další země a že Japonsko by nemělo být jediné, kdo o něm bude rozhodovat.

Ve středu také správce Hongkongu John Lee v reakci na oznámení japonské vlády o začátku vypouštění řekl, že je rezolutně proti a že Hongkong okamžitě zavede kontroly dovozu mořských produktů z Japonska. Proti jsou také mnozí Japonci a rybáři, kteří se bojí, že zákazníci přestanou kupovat ryby ulovené v oblasti.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down