Prostějov projedná, zda vystoupí z krajské firmy na zpracování odpadu

Návrh na vystoupení Prostějova ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje, která má v budoucnu zajišťovat pro města a obce společné zpracování a likvidaci komunálního odpadu, projedná dnes prostějovské zastupitelstvo. Radní svůj návrh zdůvodnili tím, že město dostalo dvě výhodnější nabídky na řešení odpadového hospodaření po roce 2030, kdy bude v Česku zakázáno ukládat komunální dopad na skládky. Někteří opoziční zastupitelé už avizovali, že s tímto záměrem nesouhlasí.

Radní ve zprávě pro zastupitele uvedli, že projekt Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje počítá s výstavbou linky na dotřídění v Olomouci. Prostějov by do něj měl v průběhu pěti let investovat ze svého rozpočtu 72 milionů korun. Společnost FCC naopak městu nabídla vybudování zařízení na výrobu tuhého alternativního paliva, přičemž jeho stavbu by zaplatila ze svých zdrojů. "Pro Prostějov tedy do budoucna nevznikají žádné investiční náklady," stojí ve zprávě pro zastupitele.

Třetí projekt radním představila firma PGP Terminal, která v nedalekých Stichovicích plánuje investovat do zařízení na plazmové zplyňování komunálního odpadu. "Po posouzení všech tří projektů se jeví projekt dotřiďovací linky jako nejnákladnější a nejméně výhodný. Vzhledem k těmto okolnostem rada města navrhuje vystoupit ze Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje a v budoucnu vybrat projekt, který bude pro likvidaci odpadu pro město Prostějov výhodnější," uvedli radní.

Podle opozičního zastupitele Jan Mochťáka (Piráti) je Prostějov důležitým partnerem krajského projektu na likvidaci komunálního odpadu a bez něj systém nebude efektivně fungovat. "Původním plánem nakládání s odpady bylo nashromáždit odpad v překladištích a uzavřít smlouvu ve spalovně, která se měla vybudovat. Změnila se však odpadová realita a odpad je před spálením potřeba upravit. Touto cestou šla i krajská servisní společnost, a to bez ohledu na fakt, že spalovna společnosti Veolia Přerov vznikla i bez krajského přičinění. Spaluje však jen upravený odpad na tuhé alternativní palivo," uvedl Mochťák.

Krajský radní Martin Šmída (Piráti) upozornil na to, že odpad na tuhé alternativní palivo musí upravit buď obecní společnost nebo soukromá firma. "Obecní společnost, kterou je i Servisní společnost odpady Olomouckého kraje, má za cíl provádět službu pro své akcionáře co nejlevněji a je také pod jejich přímou kontrolou. Naopak soukromá společnost má za cíl tvořit zisk a investiční náklady logicky promítne do koncové ceny. Pokud Prostějov zvolí cestu soukromé společnosti, pravděpodobně nebude mít žádnou garanci stabilních ceny. U obecní společnosti je však jistota stabilní nákladové ceny," řekl Šmída.

Servisní společnost odpady Olomouckého kraje vlastní Olomoucký kraj společně s několika městy a obcemi. Hlavním projektem je vybudování linky pro zpracování až 60 000 tun odpadu, postavena má být v Olomouci. Projekt vyjde na zhruba 450 milionů korun.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down