Prostějov pošle milion korun na čištění podzemních vod u Olšan

Prostějovská radnice poskytne nedaleké obci Olšany dotaci milion korun na čištění podzemních vod od toxických látek, které před lety unikly do půdy v areálu podniku Sigma Lutín. Dotaci tento týden schválilo prostějovské zastupitelstvo. Příští rok by Prostějov měl Olšanům poslat další milion korun, řekl zastupitelům primátor František Jura (ANO). Odborníci se snaží vyčistit podzemní vody pomocí vrtů, do kterých vlévají syrovátku. První etapa sanace podzemních vod skončí příští rok na jaře a bude stát zhruba 180 milionů korun. Navázat by na ní měla další fáze likvidace staré ekologické zátěže, přijde asi na 100 milionů.

Podzemní vody u Olšan znečistily chlorované uhlovodíky, které se v podniku Sigma Lutín dříve používaly jako rozpouštědlo. Lidem v okolních obcích odborníci doporučili, aby zatím nepoužívali vodu ze svých studní ani k zalévání zahrad. Chlorované uhlovodíky navíc mohou ohrozit také zdroj vody pro desítky tisíc obyvatel Prostějova a okolí. "Vzhledem ke směru šíření by mohlo dojít k znehodnocení vrtů podzemní vody, které slouží pro veřejné zásobování obyvatelstva. Tyto zdroje pitné vody využívá společnost Vodovody a kanalizace Prostějov," zdůvodnila finanční příspěvek náměstkyně primátora Marcela Župková (ANO).

Projekt má podle starosty Olšan Milana Elfmarka zabránit dalšímu šíření těchto rakovinotvorných látek v systému podzemních vod. Odborníci proto od roku 2019 udělali v okolí Olšan více než 300 hydrogeologických vrtů a aplikovali do nich syrovátku, díky níž lze výrazně snížit kontaminaci spodních vod toxickými látkami. Syrovátka slouží jako potrava pro bakterie, které se v podzemní vodě vyskytují a pomáhají odstraňovat kontaminaci. Průměrná hloubka vrtu je 30 metrů.

Zvolená metoda sanace se podle Elfmarka osvědčila a toxické látky se už v podzemních vodách nešíří tak rychle. Experti původně počítali s tím, že se pomocí vrtů a aplikace syrovátky podaří snížit kontaminaci spodních vod o 25 procent. "Skutečné snížení je už nyní vyšší," řekl starosta. První etapa projektu má skončit příští rok na jaře. Ze 180 milionů korun 85 procent pokryla dotace Státní fondu životního prostředí. Zbývající část zaplatil Olomoucký kraj a obce, kterých se znečištěné podzemní vody týkají.

Podle Elfmarka by na první etapu čištění podzemních vod u Olšan měla rychle navázat další část sanace, aby byl efekt této metody co největší. Díky projektu by se měla postupně zlepšit kvalita vody ve studních. "Hlavním cílem ale je, aby se nám podařilo zamezit šíření kontaminačního mraku, a co nejvíce jsme tak ochránili území, která jsou níže pod námi včetně zdroje vody pro Prostějov," dodal Elfmark. Obecní úřad v Olšanech už má na druhou etapu připravenou projektovou dokumentaci. Příští rok starosta plánuje podat žádost o dotaci a jednat s okolními obcemi o opětovném dofinancování projektu.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down