01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt v hranicích

Místo primárních zdrojů Společnost Cement Hranice, a. s., se stala jednou z dalších cementáren, která začíná používat jako náhradní palivo zpracovaný komunální odpad. Cílem je snížení spotřeby primárních zdrojů, neboť toto palivo nahrazuje spalování černého uhlí. Jednou z předností moderních...

Místo primárních zdrojů

Společnost Cement Hranice, a. s., se stala jednou z dalších cementáren, která začíná používat jako náhradní palivo zpracovaný komunální odpad. Cílem je snížení spotřeby primárních zdrojů, neboť toto palivo nahrazuje spalování černého uhlí.

Jednou z předností moderních technologií výroby cementu je to, že jsou bezodpadové. Stále častěji se také používají suroviny, které jsou pro jiné obory lidské činnosti odpadem. Jako regulátory tuhnutí jsou například používány energosádrovce a chemisádrovce místo původních přírodních sádrovců. Používají se také vysokopecní strusky, které jsou odpadem při výrobě surového železa, nebo elektrárenské popílky. Tyto odpady jsou důležitou součástí výroby cementu a jejich použití snižuje čerpání neobnovitelných zdrojů. Cementárny využívají také energetický potenciál určitých druhů odpadů, především komunálních.

V Cementu Hranice, a. s., připravili konstruktéři technologického zařízení rotační pece podmínky pro zkoušku použití náhradního paliva na bázi plastu, dřeva, papíru a textilu v kalcinátoru rotační pece. Při zkoušce bylo nahrazeno 25 % tepelného příkonu rotační pece náhradním palivem. Současně byly měřeny emise a k této zkoušce se vyjadřovala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Použití takto vyrobeného paliv emise nezhoršilo, naopak byl zaznamenán úbytek oxidu uhličitého. Na základě zkoušky byl připraven k realizaci projekt dávkování náhradního paliva do kalcinátoru a paty rotační pece. Investice ve výši 36 mil. Kč byla zahájena v dubnu tohoto roku, a na podzim je plánován zkušební provoz za součinnosti České inspekce životního prostředí.

Významnou složkou náhradního paliva jsou PET odpady s energetickým obsahem přibližně o 50 % vyšším než u běžného černého uhlí. Tento potenciál je v cementářské peci dobře využit, navíc se odstraňuje starý problém se skládkování plastových lahví, které při velkém objemu a malé hmotnosti zabírají neúměrně velký podíl prostoru na skládkách.

Technický ředitel cementárny Ing. Roman Michalčík říká: "Podobně jako je tomu v zemích, kde si již uvědomili význam využívání odpadů, jsme si i my položili otázku, zda existuje bezpečné řešení využití tepelného obsahu plastů v našich podmínkách. Vysoká teplota plamene 2100 oC v rotační peci a dlouhá doba zdržení hořícího paliva v pásmu teplot na 1200 oC zaručují dokonalé spálení.

To je podpořeno v případě hranické cementárny ještě výpalem ve druhém stupni - v kalcinátoru. Intenzívní styk plynu s vápencem ve výměníku a rychlé ochlazení na teploty pod 180 oC zajišťuje přechod látek do produktu a současně zabraňuje zpětné syntéze.

Oproti spalování má použití náhradního paliva v cementárnách tu výhodu, že se jedná o bezodpadovou technologii, to znamená, že veškerý vzniklý popel při hoření přechází do cementářského slínku. Tím se stává technologie výpalu cementářského slínku velmi vhodnou a hlavně bezpečnou pro použití náhradního paliva. Navíc realizace projektu nezhorší emise do ovzduší."

Jak uvedl Ing. Michalčík, při současné cenové úrovni není pro Cement Hranice tato investice z krátkodobého pohledu ekonomicky návratná. Je to však příspěvek k péči o životní prostředí i začátek cesty k stále širšímu uplatnění alternativních paliv v cementárnách. Tento projekt má také své pevné místo v rodící se regionální koncepci odpadového hospodářství Ostravského kraje.

- dk -

FOTO ARCHÍV

(S použitím materiálů Cementu Hranice)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down