01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt ověřuje realizovatelnost hlubinného úložiště

Jedním z problémů konce palivového cyklu je nakládání s radioaktivním odpadem. Je pro ně třeba nalézt bezpečné, trvalé a pro veřejnost přijatelné řešení. Mezinárodní techničtí odborníci považují za nejvhodnější způsob ukládání vysoce radioaktivního odpadu a vyhořelého jaderného paliva do hlubinných podzemních úložišť. Evropský projekt ESDRED má demonstrovat, že jsou pro tento účel k dispozici proveditelné technologie.

Trvalé hlubinné uložení vysoce radioaktivního odpadu a také vyhořelého jaderného paliva bylo v posledních třiceti letech ve světě studováno různými organizacemi. Tyto práce ověřující realizovatelnost projektu nyní musí být doplněny inženýrským a technologickým výzkumem, zaměřeným zejména na konstrukci úložiště (návrh vhodných dobývacích technik pro realizaci šachet, stabilizaci tunelů a ukládacích chodeb, vybavení komor a chodeb pro odpady), přepravu obalů s odpadem z povrchu do podzemí a jejich uložení v komorách a chodbách pro odpady, uzavření komor a chodeb pro odpady, včetně utěsnění a zasypání a řízení různých činností na povrchu i v podzemí.

MEZINÁRODNÍ PROJEKT

Integrovaný projekt ESDRED je společným výzkumným programem velkých národních agentur pro nakládání s radioaktivními odpady a výzkumných pracovišť reprezentujících devět evropských zemí. ESDRED je součástí 6. rámcového programu Evropské unie (EU) Euratom pro jaderný výzkum a trénink (v letech 2002-2006). Projekt má celkový rozpočet 18,7 milionů euro, z nichž 7,3 milionu pochází z rámcového programu EU.

Jeho úkolem bylo prokázat realizovatelnost hlubinného úložiště, především proveditelnost činností spojených s výstavbou a provozem úložiště v reálném průmyslovém měřítku. Jedná se především o technologie konstrukce výplňového a těsnicího materiálu, přepravy a uložení úložného obalového souboru s odpady, umísťování těžkých břemen, použití specifických cementů a technik stříkaného betonu.

Pro konstrukci a uzavření úložiště vyhledával projekt existující nebo snadno přizpůsobitelné technologie, které jsou k dispozici v důlním, stavebním a jaderném inženýrství.

RŮZNÉ KONCEPCE, SPOLEČNÉ PRVKY

Součástí projektu je vybudování první generace prototypů ve skutečné velikosti všude tam, kde to je možné. Podzemní výzkumné laboratoře (Underground Research Laboratories, URL) budou sloužit jako základ pro budoucí vývoj provozních průmyslových řešení (prototypy, poloprovozní modely, atd.) ve vybraných lokalitách, které budou v budoucnosti vybrány jako nejvhodnější pro výstavbu hlubinného úložiště.

Za nejvhodnější způsob zneškodnění vysoce radioaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva se uvažuje uložení do hlubinného podzemního úložiště. Problematikou výstavby hlubinného úložiště se zabývají všechny země s jadernou energetikou. Ačkoliv se koncepce ukládání v různých zemích liší, projekt ESDRED řeší řadu společných prvků. Jako například přepravu těžkých obalových souborů s odpady, jejich manipulaci ve stísněných podmínkách v podzemí a technologie umístění obalů s odpady do finální polohy, jejich případné opětovné vyzdvižení, konstrukci těsnicích materiálů, monitorovací činnosti a stabilizace a utěsnění komor/chodeb na ukládání pomocí speciálních druhů cementů.

V polovině června proběhla v Praze mezinárodní konference k ukončení projektu ESDRED, jíž se zúčastnilo více než 100 odborníků z řady zemí. Účastníci konference shlédli jedinečné videozáznamy, které demonstrovaly funkčnost testovaných ukládacích zařízení.

Výsledky projektu představují významný pokrok při vytváření kvalitního technického základu pro prokázání bezpečnosti ukládání vyhořelého jaderného paliva a jiných vysokoaktivních odpadů v hlubinném úložišti. Konference ukázala, jak úzce jsou technicky náročné požadavky na dlouhodobou bezpečnost úložiště a bezpečnost provozu promítnuty do koncepčních řešení hlubinného úložiště. Více informací může proto přispět ke zvýšení důvěry veřejnosti v bezpečnost ukládání radioaktivních odpadů v hlubinném úložišti.

Webové stránky: www.esdred.info

Zdroj: SÚRAO

Projekt ESDRED ověřoval technickou proveditelnost v průmyslovém měřítku:

technologie konstrukce těsnicích výplňových materiálů (bufferu) pro koncepci horizontálního uložení VJP (modul 1)

technologie přepravy úložného obalového souboru s odpadem a jeho uložení pro horizontální a vertikální koncepci uložení (modul 2)

technologie umístění těžkých nákladů a břemen při koncepci horizontálního uložení (modul 3)

použití specifického cementu o nízkém pH a techniky stříkaného betonu pro vybudování těsnicích zátek úložných komor nebo chodeb pro odpad a/nebo stabilizaci podzemních konstrukcí a vybudování ostění (modul 4).

 

Schema hlubinného úložiště a činností spojených s jeho výstavbou a provozem

Obr. 1 Konstrukce těsnícího materiálu

Obr. 2 Přeprava a umístění kontejneru s odpadem

Obr. 3 Schema povrchového a podzemního areálu propojeného šachtami

Obr. 4 Umístění těžkého břemene

Obr. 5 Instalace těsnicí zátky

Zdroj: SÚRAO

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down