01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Projekt Domino Eco Pet

Pro efektivní recyklaci nápojových PET lahví musí tyto obaly splňovat specifické požadavky. Přestože již existují technologie na zpracování suroviny z použitých PET lahví, které si poradí i se silně kontaminovaným materiálem (zbytky obsahu lahve, etiketa, lepidlo, uzávěr atd.), je recyklace této suroviny stále nákladná.

Oto Mušálek z Ludgeřovic na Opavsku začal v roce 2003 přemýšlet nad tím, jak zjednodušit recyklaci PET lahví z domácnosti. Především mu vadilo, že lahve jsou v kontejnerech nesešlápnuté, takže zabírají příliš mnoho objemu. "Zkoušel jsem PETky mačkat, lisovat, ale pořád to nebylo ono. Protože mi jako nejdůležitější přišlo, aby se láhev dala jednoduše zmáčknout, začal jsem přemýšlet o jejím tvaru."

Konstruování lahve a přípravu forem přitom dělal doma - jen PET lahve pro něj vyfukovali ve výrobním závodě. Po čase projekt podpořila společnost MaxDrinks, s. r. o., která provozuje stáčecí linky na pivo i nealkoholické nápoje. "První tvar, který jsem navrhnl, vypadal jako harmonika," vysvětluje Oto Mušálek. "Jenže ten se nedal na stávajících technologiích dobře naplnit. Ve spolupráci s MawDrinks jsme začali přizpůsobovat tvar lahve tak, aby její masová výroba výrazně snížila náklady při svozu použitých PET lahví i jejich recyklaci."

LÁHEV JAKO HARMONIKA

Základní požadavky projektu proto byly čtyři:
- PET láhev musí být po použití snadno zhutnitelná, bez použití dalších pomůcek.
- Design musí umožňovat umístění etikety s informacemi pro spotřebitele.
- PET láhev musí být po použití bez zbytku lepidel, víček a jiných kontaminantů.
- Design musí být estetický.

Po téměř třech letech intenzivní spolupráce vývojového místa a produkční společnosti byla vyvinuta ekologická PET láhev nové generace - Domino ECO PET, jejíž řešení je chráněno jako užitný vzor a průmyslový vzor.

Harmoniková Domino ECO PET láhev vyhovuje všem uvedeným požadavkům. Etiketa není připevněna pomocí lepidel, ale je nasazena na hrdlo láhve (tzv. sleeve etikety), takže ji lze snadno sundat. K otázce mechanické odolnosti etikety říká Oto Mušálek: "Na vzorcích jsou zatím etikety papírové. Do velkovýroby by však už měly jít mnohem odolnější etikety vyrobené z plastu."

Pojistný kroužek, který u běžné PET láhve zůstává po jejím otevření na láhvi, je u Domino ECO PET láhve i po odšroubování součástí uzávěru. To je další krok, který zjednodušuje proces recyklace.

Po snadném odstranění uzávěru a etikety lze zmenšit objem lahve jednoduchým stlačením rukou na přibližně 25 % původního objemu bez použití dalších prostředků. Oto Mušálek největší výhodu své lahve prezentuje názorně: velkou a objemnou harmonikovou láhev jemně stlačí na obvodu. Ozve se LUP! a z lahve je malá placka.

Používáním Domino ECO PET vzniká úspora místa při jejich shromažďování, usnadňuje se přeprava do místa sběru (sběrných nádob, výkupu surovin atd.), kde není potřeba lisů, deformátorů, propichovačů. Jelikož je láhev bez lepidel, etiket, jiného plastu nebo potisku, je ideální surovinou pro recyklaci a technologie zpracování je energeticky méně náročná.

POSOUZENÍ LAHVÍ

Domino ECO PET prošla základními zkouškami funkčnosti jak v jednotlivých procesech nápojových technologií (vyfukování, plnění, uzavírání, etiketování, balení), tak při následné manipulaci v obchodních řetězcích. Zkoušky podle jejího autora potvrdily její použitelnost ve všech fázích životního cyklu.

Obecně je technologie výroby Domino ECO PET lahví stejná jako u klasických PET lahví. Danému objemu odpovídají preformy stejné gramáže. Parametry Domino ECO PET lahve (počet žeber, průměr, výška atd.) jsou libovolné a závisí především na objemu, pro který je láhev konstruována. Zdeněk Kubík, jednatel společnosti MaxDrinks, říká: "V zásadě se dá říci, že u těchto lahví jsou náklady na výrobu srovnatelné, ale náklady na recyklaci jsou menší."

Společnost OZO Ostrava posuzovala Domino ECO PET láhev s prolisem, který umožňuje její snadné stlačení, z hlediska možných úspor nákladů na separovaný sběr PET lahví.

Podle statistik společnosti OZO Ostrava je v současnosti pouze asi 25 % všech lahví odložených do nádob na separovaný sběr stlačených. V případě uplatnění předložených typů Domino ECO PET lahví se dá očekávat zvýšení procenta zmačkaných PET lahví na 75 %.

V loňském roce společnost OZO Ostrava sebrala celkem 644 tun PET lahví při celkových nákladech na svoz ve výši více než 4 miliony korun. Při stejném množství vyseparovaných tun v příštích letech a za použití nového typu PET lahví by se celkové náklady na svoz snížily na přibližně 2 miliony korun. Z toho vyplývá, že by se na svozu nových PET lahví ušetřilo ročně více než 1,5 milionů korun (tab. 1)

Společnost České sběrné suroviny, a. s., ověřovala, jak se tyto stlačené PET lahve chovají v provozu nakládání s odpady. "Láhev jsme zkoušeli na dotřiďovací lince, kde se hutní a vážou balíky PET," uvedl obchodní ředitel Josef Šimral. "Ověřili jsme, že zmenšené lahve se dobře zachytí mezi ostatní lahve a nevypadávají z balíků. Kdyby se tento typ lahví velmi rozšířil, až by převažoval ve sběrech, pak bychom museli přizpůsobit technologii balení, ale nemyslím, že by to byl velký problém."

- jhm -

Zdroj: MaxDrinks


The 2006 BottledWaterWorld Design Awards v

Na 5. ročníku mezinárodní soutěže "The 2006 BottledWaterWorld Design Awards" se Domino ECO PET láhev českého výrobce nápojů, společnosti MaxDrinks, s. r. o., umístila na druhém místě v nejprestižnější kategorii Inovace.

Soutěž probíhá v rámci celosvětového kongresu Balená voda v italském Bergamu. Hodnocení, které udílí prestižní vydavatelství Zenith International Publishing, se letos zúčastnilo 135 soutěžících z 35 zemí celého světa. Česká firma MaxDrinks, s. r. o., se tak prosadila v široké mezinárodní konkurenci značek, jakými jsou například Coca-Cola, San Pellegrino, Nestlé nebo Radenska.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down