Trh sběrového papíru prožívá v současné době v Česku špatné časy. Nejde však jen o český problém, stejná situace je na celém světě. Příčinou je globální recese, kdy pokles prodeje spotřebních výrobků doprovází i pokles papírenských produktů zejména obalů a obalových materiálů.
Jednou z hlavních surovin pro výrobu papíru je kromě buničiny vyráběné ze dřeva sběrový papír. Zhruba 50 % papíru se vyrobí ze sběrového papíru. Pokles výroby papíru znamená tedy i pokles spotřeby sběrového papíru, přičemž tento pokles je rychlejší než reakce ve snižování sběru odpadového papíru. Tím dochází k dočasnému přebytku sběrového papíru, který se ale postupně snižuje ve vazbě na omezování zdrojů použitého papíru pro sběr. Do jednotlivých tržních oblastí v této době zasahuje negativně i to, zda se jedná o exportní nebo importní trh. Z Evropy se ročně exportuje více než 10 milionů tun sběrového papíru, převážně do Číny. Je to téměř 20 % v porovnání se samotnou spotřebou.
ČESKO JE EXPORTNÍ ZEMĚ
Již několik měsíců byl export sběrového papíru z Evropy výrazně snížen, a tím došlo k prohloubení rozdílu nabídky a poptávky. Česko se stalo z pohledu Evropy v posledních letech výrazně exportní zemí. Export sběrového papíru dle jednotlivých skupin z Česka v letech 2005, 2007 a očekávání 2009 je znázorněn v tab. 1. K významnému nárůstu došlo především v kategorii starých novin a časopisů. Hlavním důvodem je zastavení dvou papírenských strojů v roce 2008, a to stroje na výrobu novinového papíru ve Štětí a stroje na výrobu skládačkové lepenky v Bělé pod Bezdězem. Na těchto strojích se recyklovalo více než 100 tisíc tun sběrového papíru.
Zastavení několika papírenských strojů a žádné nové investice posunuly Česko do kategorie exportních zemí s exportem více než 50 % sebraného odpadového papíru. V Česku se za rok 2007 sebralo celkem 700 tisíc tun a recyklovalo 465 tisíc tun. V roce 2009 lze sice očekávat stagnaci sběru, ale dojde ke snížení spotřeby na zhruba 360 tisíc tun. To znamená, že se musí exportovat více než 350 tisíc tun. A toto je současný problém českého trhu.
Poptávka z okolních států se výrazně snížila, i když ne ve všech druzích. Akceptovatelná situace z pohledu exportu je v poptávce po starých novinách a časopisech a jejich směsích. Zatím se daří většinu tohoto druhu materiálu prodat. Naopak export hnědých tříd (smíšený papír a lepenka) poklesl významněji a nelze předpokládat do konce roku a v lednu podstatnější zlepšení. Většina lepenky sebrané v Česku se recykluje v českých papírnách, které zatím omezují nákup (kromě vánočních svátků) v menší míře, takže částečný odběr je zajištěn.
Se snižující poptávkou se postupně snižuje i sběr. Český trh má své specifikum v takzvaných výkupnách, kde při běžné situaci na trhu občané dostanou za sběrový papír zaplaceno. V současné době výkupní cena ve většině druzích papíru je nulová, takže tento způsob sběru se omezuje na minimum. Z grafů 1 a 2 je vidět, že výkupny zaujímají důležitou část sběru.
SNIŽUJÍ SE CENY
Při současném omezování tohoto typu sběru, ať uzavřením výkupny nebo snížením výkupních cen, lidé v lepším případě dávají odpadový papír do veřejného kontejnerového sběru nebo do obecních i privátních sběrných dvorů. Podobná situace je i ve školním sběru, kdy školy si v běžných dobách touto formou přivydělávají na své aktivity a navíc je to přirozená forma výchovy dětí. I tady se školní aktivity omezují a více papíru skončí v obecních kontejnerech. Zcela jistě dochází ke snížení sběru obecně ale také se mění struktura sběru ve vazbě na aktuální poptávku. Současně dochází i ke zhoršení kvality sběrového papíru a nezbytnosti více třídit tak, aby se vyhovělo požadavkům papíren na tuto druhotnou surovinu.
Pro všechny účastníky trhu sběru papíru - od občana, který sběrový papír přinese do výkupny nebo odloží v kontejneru na papír, přes obce, svozové a třídicí společnosti, producenty průmyslových papírových odpadů jako obchody, supermarkety a tiskárny, sběrače jako školy, odpadové organizace až po papírny, kde se sběrový papír recykluje - je podstatné razantní snížení cen sběrového papíru. Tento dříve velmi lukrativní byznys prožívá zlé časy, ale vzhledem k obecné situaci tady není mnoho odlišností oproti ostatnímu podnikání. Specifikum je v tom, že sběrový papír se po nějakou dobu bude kumulovat ve vysokých zásobách a část odpadového papíru bude končit ve směsném odpadu a tento pak na skládkách nebo ve spalovnách. Na druhou stranu bývá obvyklé, že po překonání recese dojde k opačnému procesu, tj. dočasnému nedostatku sběrového papíru a rychlému pohybu hodnoty sběrového papíru směrem nahoru. Toto se postupně stabilizuje tak rychle, jak se podaří obnovit sběrové aktivity.
V době sepsání tohoto článku (polovina prosince 2008, pozn. red.) se objevují první informace, že asijský, především čínský trh postupně obnovuje import jak z Evropy, tak i Ameriky. Jak rychle a v jakém množství není ještě jasné a nelze to jednoduše předpovědět. Trh sběrového papíru je unikátní a o jeho vývoji rozhoduje mnoho faktorů. Současná recese je ale natolik dominantní, že i obnovení trhu sběrového papíru je závislé na vývoji recese, což je ale již úplně jiná otázka pro jiné experty.
Jaroslav Tymich
Ředitel Euro Waste, a. s.