Přes 400 miliónů amerických dolarů je připraveno na podporu energeticky úsporných projektů v šesti středoevropských zemích, včetně České republiky. Podpora má formu částečných záruk při sjednávání úvěrů na realizaci těchto projektů.
Program Podpora rozvoje komerčního financování energeticky úsporných projektů (Comercialising Energy Efficiency Financing - CEEF) byl formou pilotního projektu koncem minulého desetiletí úspěšně odzkoušen v Maďarsku a nyní se začíná prosazovat také v dalších středoevropských zemích. Program je podporován nadnárodní finanční společností IFC (International Finance Corporation, Mezinárodní finanční korporace), která vznikla v roce 1956 jako součást skupiny Světové banky.
Posláním IFC je pomáhat ekonomickému rozvoji podporováním růstu soukromého výrobního podnikání v členských zemích, zvláště pak v méně rozvinutých oblastech. Ve své činnosti pomáhá ve spojení se soukromými investory při zakládání, zdokonalování a rozšiřování soukromých výrobních podniků, vyhledávání investičních možností a zajišťování domácího a zahraničního kapitálu. Podněcuje a spoluvytváří podmínky pro přivádění soukromého kapitálu do výrobních investic.
Akcionáři IFC je 175 států, mezi nimi také Česká republika. Pro projekty u nás, v Maďarsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě a na Slovensku má program kromě 87 miliónů amerických dolarů vlastního kapitálu celkem připraveno více než 300 miliónů dolarů soukromého kapitálu a 19 miliónů dolarů formou příspěvku Světového programu ochrany životního prostředí GEF (Global Environment Facility).
Samofinacovatelnost a omezení emisí
Podle Pavla Vajdy, regionálního manažera CEEF pro Českou republiku a Slovensko, se očekává, že jen závazek GEF vložit do projektů zmíněných 19 miliónů dolarů, z nichž 15 miliónů má být použito na bankovní záruky, vyvolá investice ve výši 112 až 225 miliónů dolarů. Tento odhad vychází z předpokladu, že na 50 procent investic budou z prostředků programu poskytnuty záruky, jejichž celková výše se bude pohybovat v rozmezí 45 miliónů až 90 miliónů dolarů (v závislosti na poptávce), přičemž každá energeticky úsporná investice bude z 20 procent financována z vlastních zdrojů. Tato podmínka spolufinancování, jak zdůrazňuje management programu CEEF, je v souladu s požadavky místních finančních institucí na typickou finanční transakci.
Aby měly projekty ucházející se o podporu z programu naději uspět, musejí snižovat emise skleníkových plynů a zároveň být ekonomicky výhodné, resp. samofinancovatelné. Podpora z programu se zásadně poskytuje pouze právnickým osobám z řad malých a středních firem.
Ze strany IFC však v programu CEEF nejde pouze o sdílení rizika financování projektů smluvními komerčními bankami. Program totiž pamatuje také na odbornou technickou pomoc pro realizační firmy i koncové uživatele, stejně jako na finanční asistenci při přípravě projektů.
Po relativně pomalém startu při odzkušování programu CEEF v Maďarsku se tam nyní schvaluje zhruba pět energeticky úsporných projektů měsíčně - každý průměrně za 250 tisíc dolarů. Zatímco do vstupu CEEF na maďarský finanční trh tamní komerční banky byly nedůvěřivé k tomuto typu projektů, navíc předkládaných malými a středními firmami, nyní už objevily jejich výhodnost a osvojily si v tomto segmentu i dostatečné zkušenosti. Při financování energeticky úsporných projektů dnes v Maďarsku jako smluvní partneři IFC působí již šest komerčních bank. Díky tomu se v Maďarsku v současné době úspěšně daří realizaci těchto projektů i v menších městech a obcích.
Podpora u nás
První bankou, která se u nás do tohoto programu zapojila, je Česká spořitelna s vlastním úvěrovým produktem FINESA (Financování Energii Spořících Aplikací). Ten umožňuje klientům získat finanční prostředky pro projekty uvedeného typu s využitím bankovních záruk IFC.
"Cílem programu je poskytnout zájemcům jednoduchý přístup k financování projektů, které přinášejí úspory energie a/nebo emise skleníkových plynů. Podnikatelé a ostatní uchazeči získají zvýšenou jistotu pro zabezpečení financí při uskutečňování svého projektu," řekl Martin Dašek, manažer programu CEEF pro Českou republiku.
Podpora probíhá formou poskytnutí záruky až do výše 50 % objemu úvěru na základě vyhodnocení kvalit projektu. Tato záruka IFC zlepší uchazečům o bankovní úvěr pozici v případě, kdy za něj ze svých prostředků nebudou schopni poskytnout plné zajištění. Další službou IFC, poskytovanou v rámci tohoto programu, je technická pomoc, který výše uvedené projekty pomáhá připravovat pro financování a zároveň zvyšuje kapacity a schopnosti bank takové projekty financovat.
"Program je navržen tak, aby zajistil trvalé působení, tj. aby zlepšil obecný přístup finančních institucí k financování těchto projektů. Je navíc tržně orientován, pracuje s tržními cenami a je otevřeně přístupný všem finančním institucím. Česká spořitelna byla aktivní a flexibilní při sestavování svého produktu. Navíc má bohaté zkušenost z oblasti financování malých a středních firem i měst a obcí, což jsou hlavní cílové skupiny programu CEEF," uvedl Dašek.
V rámci produktu FINESA mají klienti snazší přístup k finančním zdrojům díky částečné záruce, která je již obsažena v ceně úvěru. Součástí programu je poradenství při přípravě projektů. Výše úvěru může činit 2 až cca 150 milionů Kč, délka splatnosti je 5-7 let se zárukou, delší splatnost lze dohodnout individuálně. Úvěr lze sjednat v Komerčních centrech České spořitelny. Do programu poskytování záruk je zapojena i dceřinná společnost České spořitelny, a. s. - ČS Leasing, a. s.
Podstatným kritériem pro poskytnutí úvěru, poskytovaného v českých korunách od dvou miliónů výše, jsou úspory energie a emisí skleníkových plynů. Ze žádostí o úvěr jsou vyloučeny firmy podnikající v oblasti hazardních her, výrobě a distribuci tvrdého alkoholu, tabákových výrobků nebo zbraní.
Příkladem vhodných projektů jsou akce na zvýšení efektivnosti výroby, distribuce a spotřeby energie, jako je instalování účinnějšího kotle, kogenerační jednotky, nových rozvodů tepla nebo tepelné isolace budov, výměna oken atd. Další možností je například změna paliva vozového parku (například přestavba autobusů z nafty na zemní plyn) nebo výstavba obnovitelných zdrojů energie, jako jsou elektrárny na biomasu, vodní elektrárny atd.
Program je vhodný pro průmyslové a zemědělské podniky, firmy energetických služeb, dodavatelé energetických technologií, provozovatele energetických provozů a budov v komerční sféře i provozovatele nákladní a hromadné osobní dopravy.
Úspory energie lze dokladovat splněním požadavků, vyplývajících z energetického auditu nebo povinností, které vyplývají ze zákona č. 406/2001, Sb., pro stavby se spotřebou energie nad určitou hranici. Důležitá je také úspora provozních nákladů nebo posílení budoucích finančních toků.
Cíle programu CEEF
Prvotní cíl programu:
snížit emise skleníkových plynů
Další souběžné cíle:
podpořit vstup místních finančních institucí na trh financování energeticky úsporných projektů,
vytvořit zkušenosti a rozvinout schopnosti místních bank financovat tento typ projektů,
poskytnout žadatelům výhodnější úvěrové podmínky,
podpořit vznik nových finančních produktů, odpovídajících různým sektorům, včetně komunálního,
rozšířit využití finančních nástrojů GEF, které nejsou závislé na grantech, čímž se dosáhne vyššího pákového efektu,
zdokonalit a zefektivnit administrativní a řídicí procedury, které byly vyvinuty během pilotního programu v Maďarsku, včetně kontroly poskytnutých úvěrů a přípravy projektu.
Pramen: IFC