Prodeje tepelných čerpadel v České republice v loňském roce vzrostly meziročně o čtvrtinu. Zákazníkům firmy dodaly zhruba 30 165 tepelných čerpadel. Největší podíl patří čerpadlům typu vzduch-voda, kterých se loni prodalo 28 380. Vyplývá to ze statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Loňský zájem o tepelná čerpadla tak byl rekordní, zájem o tepelná čerpadla každým rokem roste nejméně od roku 2010.
Čerpadlo získává teplo z okolního prostředí a převádí ho do obývaného objektu. Existuje několik typů čerpadel. Nejběžnějším v ČR je čerpadlo vzduch-voda, které jako zdroj tepla využívá okolní vzduch. Jeho prodeje loni vzrostly o 25 procent. Druhým nejčastějším typem jsou čerpadla typu země-voda, která využívají jako vysoce objemový zdroj tepla půdu. Loni se jich podle MPO prodalo 1566 kusů, meziročně o 14 procent.
Mírně naopak klesl zájem o čerpadla typu voda-voda, kdy se jako zdroj tepla využívá velký objem vody, například podzemní voda. Loni se prodalo jen 57 kusů, o 12 méně než v roce 2020. Výrazně naopak vzrost zájem o čerpadla vzduch-voda odvětrávací, které odebírají teplo z odpadního větracího vzduchu. Jejich prodeje vzrostly o více než dvojnásobek na 162 kusů, vyplývá z dat MPO.
Vyšší zájem potvrzuje také výrobce tepelných čerpadel Master Therm. "Naše firma plánovala zvýšit výrobu tepelných čerpadel o 50 procent, kvůli čemuž jsme v Jablonci nad Jizerou postavili novou halu a v lednu jsme v ní výrobu rozběhli. Jestli se nám to podaří, ale není jisté právě kvůli tomu, že chybí materiál pro výrobu. Nedostatek trvá už asi rok. Předpokládali jsme, že letos se situace zlepší, ale díly stále nejsou," řekl jednatel firmy Jiří Svoboda.
Dodací lhůta tepelných čerpadel Master Therm standardně trvají šest týdnů až dva měsíce. Teď je to půl roku a déle podle typu čerpadla. "Na českém trhu je o tepelná čerpadla opravdu obrovský zájem," uvedl Svoboda. V současné době podle něj panuje na trhu vlna zájmu o tepelná čerpadla, která není moc racionální jako spíš emociální. "Souvisí to se situací kolem zemního plynu a s jeho možným nedostatkem. Obracejí se na nás zájemci o tepelné čerpadlo, kteří toho o něm často moc nevědí a neuvědomují si jeho výhody a nevýhody. Mnozí si myslí, že přejít z vytápění plynem na čerpadlo je snadné," dodal Svoboda.
Vyšší poptávku po tepelných čerpadlech hlásí například i společnost DZ Dražice. Ministerstvo životního prostředí zvýšilo v programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti maximální příspěvek na tepelná čerpadla o 50 000 korun na 180 000 korun. Na program půjde z evropských peněz z operačního programu Životní prostředí 5,5 miliardy korun.*
-čtk-