01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PROČ JE LEPŠÍ DAŇ

názor Otázka, zda platit za odpady poplatky či daně, je v poslední době pro mnoho obcí základním problémem. Po mnoha zkušenostech z našich i zahraničí měst bych se přimlouval za systém průhledný a jednoduchý, čili za zákonem stanovenou a obcím umožněnou daň z odpadů na hlavu. Novelizace zákona,...

názor

Otázka, zda platit za odpady poplatky či daně, je v poslední době pro mnoho obcí základním problémem.

Po mnoha zkušenostech z našich i zahraničí měst bych se přimlouval za systém průhledný a jednoduchý, čili za zákonem stanovenou a obcím umožněnou daň z odpadů na hlavu.

Novelizace zákona, která by umožnila vybírat daň z odpadů, však nebyla schválena. Do výčtu nových daní by se totiž dostala i daň z infrastruktury, o které se zatím u nás příliš nediskutovalo.

DŮVODY

Proč je podle mého názoru lepší daň z odpadů, než poplatek?

Každý občan České republiky tvoří odpady. Tento argument je nesmírně důležitý hned v prvopočátku. Nesmíme dopustit, aby úředníci městských, obecních a jiných úřadů museli dokazovat obyvatelům, že odpady skutečně produkují. Nakonec to ani není možné, neboť by bylo nutné porušit Ústavou ČR zaručený princip nedotknutelnosti občana a jeho obydlí. Fakt, že občan - člověk je producentem odpadů, by však měla obsahovat důvodová zpráva k návrhu zákona, aby ho mohli poslanci schválit.

Z historie evropského práva, kultury a civilizace je zřejmé, že daně (berně) jsou pojmem, kterému občanu rozumí a je schopen ho respektovat. Je to důležitá věc z hlediska povědomí českých obyvatel, neboť vnímání poplatků je u nás mnohem vlažnější a méně uchopitelné.

A my přece chceme vytvořit fungující systém (viz § 1 zákona o odpadech a o změně některých dalších zákonů - vládou zatím schváleného návrhu zákona, poslanecký tisk č. 705). Zákonodárci stanoví maximální výši ročních poplatků na hlavu. Diskutovaná částka 620 korun může být dobrým výchozím bodem. Bude na obecních zastupitelstvech, jakou výši zvolí po dohodě s firmou, která pro obec odpadové hospodářství zajišťuje.

VÝHODY

Myslím, že systém kapitační platby je svou čitelností prospěšný z několika důvodů:

[*] Ubude černých skládek

Pokud jde o separovaný odpad, každá obec si vytvoří takový systém odpadového hospodářství, který odpovídá jejím možnostem. Odborníci vědí, že žádný zákon v současné době nedonutí více než 10 mil. obyvatel ČR od 1. 1. 2002 přísně separovat všechny složky odpadu. Bude to dlouhodobý proces.

[*] Vybrané peníze budou příjmem obecního rozpočtu

Každé zastupitelstvo bude mít odpovědnost za to, na co se tyto finanční prostředky použijí. Nemusíme se snad obávat, že by z větší části plynuly na něco jiného než na odpadové hospodářství.

[*] Při navrhované výši poplatku (620 Kč) činí platba na jednoho občana 1,7 Kč denně

Je na "odpadářích", aby poslancům hodnověrně vysvětlili, co vše se musí za tuto "sumu" zabezpečit včetně skutečnosti, že v případě přerušení nepřetržitého provozu odpadového hospodářství může dojít ke kolapsu.

VIZITKA ZASTUPITELE

Jak víme, ceny za odpady, vodné a stočné jsou u nás nižší než za energie. Přitom diskuse o cenách za energie se ve sdělovacích prostředcích i v zastupitelstvech vedou zřídkakdy. Podle mého názoru neoprávněně (nechci říct nespravedlivě, protože jsem si vědom toho, že spravedlnost asi neexistuje).

Čistota a pořádek našich obcí je stále víc nejdůležitější vizitkou každého primátora, starosty či každé obecní rady a zastupitelstva. Špína a černé skládky dozajista neprospějí dobré pověsti České republiky při jejím vstupu do Evropské unie.

RADOSLAV ŠTĚDROŇ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down