01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Problémem trhu není nedostatek zpracovatelských kapacit

Vývoj situace na českém trhu zpracování PET lahví v letech 2002-2003 ukazuje, že kapacita recyklačních podniků u nás je víc než dostatečná.

Jedním z problémů v oblasti zpracování PET lahví v České republice byla na počátku roku 2002 nedostatečná recyklační kapacita, která neustále pokulhávala za objemem každoročně vyseparovaných PET lahví. V důsledku toho docházelo k umělému stlačování objemových výnosů třídicích linek, a tím k demotivačním efektům, negativně ovlivňujícím celý řetězec recyklace PET lahví.

V průběhu předchozích let jsme se vždy, když jsme provedli rozšíření výroby, domnívali, že kapacita již bude dostačovat zájmu zákazníků. Až do letošního roku jsme se však vždy mýlili: přísun PET lahví určených k recyklaci obvykle převýšil očekávané množství a skladové zásoby nadměrně rostly.

Dostatečná kapacita zpracování

Nyní již byl tento problém překonán. Zpracovatelská kapacita společnosti RE-PLAST DESIGN, s. r. o., představuje 24 000 tun PET lahví ročně a překračuje o minimálně o 10 000 tun roční produkci vyseparovaných PET lahví v České republice. Připočteme-li zpracovatelskou kapacitu firmy Silon, a. s., jejíž technologie finalizuje recyklaci do výroby polyesterových střiží, docházíme nutně k závěru, že problémem trhu není nedostatek zpracovatelských kapacit. Přetrvávajícím problémem je podkapitalizovanost celého řetězce zabývajícího se recyklací PET lahví. Naše společnost se stále, i přes dynamický rozvoj (nebo snad právě kvůli němu) potýká s finančními problémy v oblasti cash-flow. Přestože se nám podařilo maximálně stabilizovat finanční toky a domoci se některých pohledávek v zahraničí, stále jsme vzdáleni ideálnímu stavu. Spolehlivý odběr PET lahví musí být doprovázen stabilní platební kázní, a tyto dva aspekty jsou pilířem celého recyklačního řetězce nejenom v České republice.

Čínská cesta

Na rozdíl od pesimistických předpovědí se trh v Číně absorbující statisíce tun PET materiálu určeného k finální recyklaci stabilizoval natolik, že dnes lze spolehlivě s touto PET supervelmocí obchodovat. Podstatnými aspekty úspěšného obchodu v tomto teritoriu je kvalita a spolehlivost ze strany dodavatele, což s sebou přináší nutné investice do technologií.

Nároky na efektivitu výroby a produktivitu práce jsou nekompromisní. Na druhé straně: zprostředkovatelé mají četné problémy s odborností a platební kázní.

Stále je slyšet hlasy volající po direktivních regulacích poněkud nepřesně řečeno "čínského" způsobu recyklace PET lahví. Tyto námitky zaznívají zejména z oblasti Evropské unie, neboť na rozdíl od USA je zde zvykem obchodní problémy řešit regulacemi. Jejich přáním by bylo zpracovávat veškerý, nebo alespoň většinu PET materiálu "u nás doma v Evropě".

Avšak na otázku, kolik jsou evropští finální zpracovatelé ochotni zaplatit za tunu materiálu, který momentálně exportujeme do Číny, dozvídáme se obvykle ceny řádově v desítkách procent nižší, než jaké lze docilovat právě v Číně. Proč bychom měli dělat nevýhodné obchody?

Čemu by vadilo, dotaženo do extrému, kdyby se PET lahve pouze předzpracovávaly v Evropě a finální recyklace by probíhala např. v Číně?

Nerozumím tomu, proč je dobré firmy, které provádí praní PET flakes, verbálně podporovat a společnosti, které materiál předzpracovávají, považovat za škůdce. Například v USA je uvedená praxe zcela běžná. Nikdo se nepozastavuje nad tím, že zde existují firmy zabývající se oběma metodami zpracování. Jiná regulace než trh zde prakticky neexistuje.

Bylo by pochopitelné, kdyby se kritika zaměřovala na překupníky, kterým nejde o nic jiného, než o momentální zisk a obvykle po nich zůstane značně zdevastované prostředí na trhu. Pomineme-li tyto subjekty, (ať jsou v Evropě, USA nebo kdekoliv jinde), mohou vedle sebe obě metody zpracování odpadních PET lahví koexistovat. Vše je otázkou investičních možností a uplatnění výsledného produktu na trhu.

Luděk Jošt,
RE-PLAST DESIGN, s. r. o

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down