01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro odstranění emisí mají v Termizu špičkové technologie

Liberecká spalovna komunálních odpadů Termizo, a. s., je jedna ze tří velkých spaloven (Praha, Brno). Komunální odpad energeticky využívá pro výrobu tepla a teplé vody od roku 1999.

V roce 2007 jsme dosáhli dosud nejlepšího výsledku: spálením 91 000 tun odpadů jsme dodali do topného systému města 739 TJ tepla, což je zhruba jedna třetina roční spotřeby tepla pro vytápění a teplou vodu a je to ekvivalent roční spotřeby tepla 15 000 domácností. Tím jsme nahradili v sousední teplárně 21 000 tun mazutu (odpovídá to 81 000 tunám hnědého uhlí). Spalovna je vysoce účinný kogenerační zdroj - vlastní turbíně jsme vyrobili elektrickou energii pro chod celé technologie spalovny a ještě jsme do veřejné sítě dodali 8,5 GWh (ekvivalent roční spotřeby elektrické energie téměř čtyř tisíc domácností).

STABILIZOVANÉ TOXICKÉ KOVY

Vstupní komunální odpad se legislativně definuje jako odpad, který nemá nebezpečné vlastnosti. Pokud bychom však uplatnili odpadářská kritéria, zjistili bychom samozřejmě, že komunální odpad má vlastnosti nebezpečného odpadu. Další kvalifikovaný efekt moderní spalovny proto spočívá v odstranění těchto nebezpečných složek. Technologie spalovny ze vstupního množství komunálního odpadu oddělí 50 tun toxických kovů (As, Cd, Cr, Cu, Hg, Ni, Pb, Zn), převede je na stabilní a nerozpustné formy (kovy, oxidy, hydroxidy, sulfidy) a předá je na lépe zabezpečenou skládku nebezpečných odpadů. Tím se prakticky eliminuje možnost kontaminace podzemní vody, což je alarmující nebezpečí, které hrozí lokalitám, kde se skládkuje komunální odpad.

Popel zbývající po procesu spalování prošel žárovou zónou topeniště (až 1100 oC), nemá nebezpečné vlastnosti, a má podobné pucolánové vlastnosti jako stavební výrobky typu maltovin. Lze ho tedy s výhodou využívat jako stavební výrobek (podkladové vrstvy pozemních komunikací). Z popelovin rovněž oddělíme feromagneticky zhruba 1400 tun železného šrotu pro hutě. Celková míra materiálového využití popelovin na výrobky je 95 %.

Těmito postupy jsme z obtížného odpadu s nebezpečnými vlastnostmi vyrobili energii, nahradili jsme neobnovitelné zdroje energií (mazut) a rovněž primární suroviny (stavební hmoty, železná ruda). Je proto zbytečné funkci moderních spaloven démonizovat, neboť patří mezi nejmenší znečišťovatele životního prostředí a nejkvalitnější tepelné zdroje. Již čtvrtý rok po sobě nepřekračujeme žádný ohlašovací limit pro emise do ovzduší, vody a půdy v Integrovaném registru znečištění (www.irz.cz).

EMISE HLAVNÍCH ZNEČIŠŤUJÍCÍCH SLOŽEK

Pro spalovnu, jako zvláště velký zdroj emisí, platí plná legislativa Evropské unie a musí mít i integrované povolení provozu. Nejlépe je v ČR i EU propracovaná problematika emisí do ovzduší. Všechny spalovny mají povinnost provozovat autorizované kontinuální měření hlavních znečišťujících složek (TZL-prach, TOC-organické látky, SO2, NO2, HCl, CO) a měřit je ve vypouštěných spalinách každou minutu, z nich počítat průměrné půlhodinové koncentrace a ty evidovat a porovnávat s limity. Právě obavy ze spaloven vedly k tomu, že nynější technologie čištění jsou na nejvyšší úrovni a splňují požadavky integrované prevence znečištění (BAT). Proto jsou i předepsané limity spaloven podstatně přísnější, než pro jiné tepelné zdroje s výkony kolem 50 MW (tab. 1).

Spalovny jsou posuzovány přísně: minimální překročení limitu se u spaloven považuje za nesplnění, zatímco u jiných tepelných zdrojů je za nesplnění považováno překročení 1,2 nebo 2násobku limitu. Analogická je situace i u emitovaných kovů. Pro znečištění ovzduší je jedno, odkud emise pocházejí. Proto je vliv moderních spaloven pozitivní, neboť nahrazují tepelné zdroje s daleko horší účinností čištění. V Liberci takto překrýváme provoz teplárny na mazut. Předepsané přísné emisní limity do ovzduší spalovna Termizo, a. s., s rezervou plní, neboť má instalováno několik technologií (BAT) pro optimalizaci procesu spalování a čištění spalin (tab. 2). Spalovna tedy má díky instalované technologii a kvalifikovanému provozování mimořádně kvalitně vyčištěné spaliny.

Všechny odloučené znečišťující složky se zpracovávají do procesních vod čištěných ve vlastní čističce odpadních vod. Vyčištěné odpadní vody vypouštíme do kanalizačního řádu města Liberce, kde je na výstupu do řeky Nisy ještě instalovaná centrální městská čistička komunálních vod. Pravda ovšem je, že technologie této komunální čističky již nedokáže odloučit z našich vyčištěných vod žádné znečišťující složky. Používáme ověřený kvalitní způsob čištění neutralizací vápenným mlékem, následné srážení sulfidem sodným a koagulace nadstechiometrického sulfidu chloridem železitým. Dále je zde ještě gravitační sedimentace a separace filtračního koláče. Předepsané emisní limity do vody spalovna s rezervou plní.

STAVEBNÍ VÝROBKY

Problematika využívání pevného produktu po spalování je poněkud složitější, neboť podstatně větší část (90-93 %) tvoří certifikovaný stavební výrobek, cca 5 % je železný šrot a zbytek je struska ukládaná na skládku jako odpad (2-5 %). Struska ani stavební výrobek nemají žádné nebezpečné vlastnosti. Stavební výrobek se řídí podmínkami použití na stavbě a jeho fyzikálně-chemické vlastnosti jsou specifikovány ve stavebním technickém osvědčení. Železný šrot je z chemického hlediska inertní.

Legislativní požadavky na stavební výrobky splňujeme. Vzhledem k mimořádně velkém rozsahu složek, které (nad rámec legislativy) sledujeme (33 v pevné fázi, 38 ve výluzích, některé perzistentní organické látky), provedeme zhodnocení pouze slovně v souladu s odpadářskou legislativou (Vyhlášky MŽP č. 383/2001 Sb., č. 294/2005 Sb.). Nesplňujeme pouze nejpřísnější třídu vyluhovatelnosti (I. třída) v obsahu rozpuštěných látek, lehce překračujeme antimon a molybden. Z analýz vyplývá, že se jedná především o obsah chloridů a síranů Na, K, Mg, Ca. To jsou běžné složky přírodních vod. Ostatní vyluhovací třídy splňujeme v plném rozsahu (IIa, IIb, III). Plně splňujeme i parametry obsahu škodlivých organických látek pro skládky S-inertní odpad. Mimořádně důležitý parametr ekotoxicita je dlouhodobě negativní, což indikuje minimum škodlivých látek uvolňovaných do životního prostředí. Rovněž bez problému splňujeme legislativu POPs platnou v plném rozsahu od roku 2007 (Nařízení ES č. 850/2004, ES č. 1195/2006, ES č. 172/2007).

PERZISTENTNÍ LÁTKY

Pro zajištění vysoké úrovně rozkladu perzistentních organických látek (POPs) byla po složitém výběru zvolena technologie katalytického rozkladu těchto organických látek na textilních filtrech Remedia renomované americké firmy Gore. Tím se tyto toxické organické látky rozloží na neškodné sloučeniny (H2O, CO2) a na malé množství HCl, odstraněné v další technologii. Rozkládají se i jiné nebezpečné organické látky. Vysoká efektivnost zvolené technologie katalytických filtrů Remedia byla hlavním důvodem k tomu, že Termizo, a. s., bylo v letech 2004-2006 hlavním řešitelem evropského výzkumného projektu EUREKA DIOXIN. Tento projekt si kladl za cíl optimalizovat funkci této technologie použité poprvé na světě na místě, které je optimální z hlediska reakčních teplot, ale spaliny zde ještě nejsou dokonale vyčištěné a jsou poměrně agresivní. Projekt byl velmi úspěšný a filtr pracuje již pátý rok při původní účinnosti 97 %.

Na tento výzkumný projekt navázal v roce 2006 nový projekt EUREKA DIOXIN 2, který ověřil doplnění americké technologie Remedia originální českou patentovanou technologii CMD. Technologie CMD katalyticky rozloží i zbytky POPs na popílku z tohoto filtru (ale i další podobně kontaminované pevné fáze) s účinností vyšší než 98 %. Tedy technologie čištění spalin od POPs při aplikaci obou postupů (Remedia i CMD) může být bezodpadová.

Ing. Petr Novák
zástupce ředitele pro ekologii, Termizo, a. s.

Technologie (BAT) pro optimalizaci procesu spalování a čištění spalin, nainstalované v a. s. Termizo

Automatický systém regulace spalování

Optimální řešení reakčních prostorů aparátů snižující rizika de novo syntéz toxických organických látek při kritických teplotách 200-400 oC

Eliminace prachu gravitačním, elektrostatickým, textilním filtrem a závěrečnou mokrou pračkou

Snižování obsahu oxidů dusíku selektivní nekatalytickou oxidačně-redukční reakcí se čpavkovou vodou

Odlučování chlorovodíku, fluorovodíku a těžkých kovů sycením vodou v ochlazovači (quench)

Odstraňování oxidů síry neutralizací hydroxidem sodným

Katalytický rozklad perzistentních organických látek (PCDD/F, "dioxiny") unikátní technologií Remedia

Zavedením systému EMS (ISO 14001) optimalizujeme environmentální vazby řízení spalovny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down