01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro celý region

Pro celý region PODTITULEK: Kompostování bioodpadů Využití biologických odpadů pro kompostování je obvykle limitováno množstvím vyrobeného kompostu. I moderní a účinné technologie často musejí omezovat provoz, případně jsou ekonomicky neúspěšné, protože nenaleznou dostatečný odbyt. Společnost...

Pro celý region

PODTITULEK: Kompostování bioodpadů

Využití biologických odpadů pro kompostování je obvykle limitováno množstvím vyrobeného kompostu. I moderní a účinné technologie často musejí omezovat provoz, případně jsou ekonomicky neúspěšné, protože nenaleznou dostatečný odbyt. Společnost Ekodendra, usídlená nedaleko města Bíliny v severních Čechách, však tento problém dokázala vyřešit.

Projekt byl zahájen na jaře roku 1997, kdy firma odzkoušela v poloprovozu několik technologií na výrobu kompostu odpovídající kvality. Nejprve byla nastartována jeho výroba pro vlastní potřebu firmy, která se zabývá zahradní a krajinářskou tvorbou a rekultivací území devastovaných těžbou.

Po rozběhu výroby byly v roce 1998 postupně zesmluvněny odběry biologických odpadů od okolních obcí. Jde o odpad z údržby městské zeleně - trávu, listí, kůru, apod. Jako významný podíl bioodpadů jsou pro kompostování přijímány čistírenské kaly z městských čistíren odpadních vod z Teplic a Bíliny. Zatím není v okolních městech realizován separovaný sběr bioodpadů od občanů. I ten by však mohla Ekodendra zpracovat.

Byla navázána spolupráce výzkumnými ústavy, zabývajícími se touto problematikou (VÚRV Praha, VÚMP Zbraslav), státní zkušebnou, orgány státní správy a Doly Bílina, a. s., jako potenciálním odběratelem. Ve spolupráci všech zúčastněných byl vypravován provozní řád a především byl zpracován projet využívání hnojivých odpadů na území regionu Bílina - Teplice.

V roce 1999 měla výroba objem kolem 27 tisíc m3. Kapacita linky je až 50 tis. m3 kompostu ročně a postupně se ji daří naplňovat, určitě i díky mobilnosti linky.

Kontrola

Vzhledem k tomu, že je v kompostech využíván čistírenský kal s rizikem vysokého obsahu těžkých kovů a dalších nevhodných látek, je prováděna u vstupních surovin i výsledných výrobků velmi přísná kontrola.

ÚKZUZ schválil jakostní parametry pro dva druhy výrobků a zároveň byly přesněji definovány postupy kontroly složení půd, kterými se řídí aplikace kompostů, tak aby dávkování bylo pro každou lokalitu optimální.

Kaly z čistíren odpadních vod přicházejí do výroby s již provedenými analýzami, které sledují všechny rizikové faktory. Zajišťuje je původce kalů, společnost Severočeské vodovody a kanalizace.

Závěrečný kontrolní rozbor před aplikací na místo provádějí Doly Bílina jako končený příjemce. U problematických kalů z čistíren je výhodou, že obě čistírny jsou městské, s malým podílem průmyslových vod, proto se dá 75 % využít pro kompostování. Majitel firmy Ekodendra, Luboš Hora říká: "Máme od státních orgánů velmi přísně stanovené podmínky a limity jak ve vstupních surovinách, tak ve finálním produktu. Nesmíme je překročit, ani nehodláme. Řídíme se výsledky analýz a našimi recepty".

Odběr

Vyrobený kompost si částečně odebírají zpět zúčastněná města pro vlastní zahradnické úpravy. Kromě Bíliny a Teplic jsou to Hostomice, Světec, Novosedlice a další obce v okolí..

Největší podíl vyprodukovaného kompostu však spotřebuje firma sama pro vlastní rekultivační práce v oblasti výsypek povrchových dolů. I zde je však odběr závislý na plánu rekultivací, zahájených v daném roce, na něž musí kompostárny pružně reagovat.

Luboš Hora poznamenává: "Kompostování je sice záslužná činnost, ale zisky nejsou takové, jak bychom si představovali. Návratnost investic je dlouhodobá. Stále trvá nesmyslná situace, kdy legislativa dovolí ukládání bioodpadů na skládku a nepodpoří kompostování, jako je to v některých zemích EU. Dokud se to nezmění, nehneme se z místa a budeme dále tento materiál likvidovat tím nejhorším možným způsobem."

Pro příští rok se firma připravuje na získání certifikátu podle ISO 9002. Za nejdůležitější věc ale pokládají to, že z původně nepotřebného odpadu vyrábějí hnojivý kompost, který svými vlastnosti předčí umělá hnojiva. Funkční model kompostárny, odzkoušený v minulých dvou letech, může být podle názoru Luboše Hory odzkoušen i v dalších regionech republiky.

- dk -

FOTO EKODENDRA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down