Přítomnost znečišťujících látek v brněnské vodě bude zkoumat VUT

Kvalitu vody v Brně budou zkoumat odborníci z Vysokého učení technického (VUT), zjistí přítomnost znečišťujících látek. Budou se tak podílet na projektu, který vzešel od obyvatel města z participativního rozpočtu. Město za něj zaplatí téměř tři miliony korun. Výsledkem ročního měření bude studie o přítomnosti znečišťujících látek jak v pitné vodě ve vodovodu, tak na výstupu z čističky, uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Předloňský ročník participativního rozpočtu Dáme na vás vyhrál s více než 2500 hlasy nápad Zdeňka Herblicha. Projekt předpokládá, že v pitné vodě zůstávají nežádoucí látky, které nynější čisticí procesy nedokážou zachytit. Může jít například o zbytky léků, pesticidů, hormonů nebo o mikroplasty.

VUT bude jednou měsíčně odebírat vzorky na několika místech ze zdroje pitné vody i z vody odpadní a kanalizační sítě. "S kvalitou vody souvisí zdraví člověka, což je v této době obzvláště důležité. Studie ukáže, jaká situace se znečištěním vody opravdu je a zda jsou stávající procesy schopny se s tím vypořádat," řekl Koláčný.

Uvedl také, že se pro zajištění kvalitní vody budou případně hledat nová řešení.

O brněnskou pitnou i odpadní vodu se starají Brněnské vodárny a kanalizace, což je firma vlastněná městem a francouzskou společností Suez Enviroment. Pitná voda pochází z podzemního zdroje v Březové nad Svitavou a Vírské nádrže.*

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down